Don't Miss
Home » Sport » Weekend sukcesów pływaków BOSiR Brzesko

Weekend sukcesów pływaków BOSiR Brzesko

Na Międzynarodowych Grand Prix Szwecji Wojtek Wojdak wygrał w doskonałym czasie złoto na 400m i 1500m w stylu dowolnym, Ksawery Masiuk razem Patrykiem Gibułą, Judytą Kusion, Weroniką Kusion i Amelią Marek przywieźli z VI Międzynarodowych Mistrzostw Stalowej Woli w pływaniu 6 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe medale, Maja Madej zdobyła srebro na 100m i 200m stylem grzbietowym podczas Ogólnopolskich Zawodów Pływackich w Częstochowie, Natalia Gicala i Marcel Kieroński przywieźli z Małopolskiej Ligi dzieci 3 złota i brąz !!!!

Tego chyba się nikt nie spodziewał, że po latach mozolnej pracy u podstaw trener brzeskich pływaków Marcin Kacer doczeka się aż takich sukcesów. Ubiegły weekend okazał się nad wyraz hojny w medale dla sekcji pływackiej BOSiR Brzesko.

Po latach nauki i pływania w barwach UKP Unia Oświęcim w styczniu powrócił do BOSiR Brzesko Wojtek Wojdak (21). Pomimo obaw czy Brzesko i zaplecze BOSiR będzie wystarczające dla tego obecnie jednego z czołowych polskich zawodników, okazało się jednak, że jak na razie nie ma obaw do niepokoju. Wojdak podczas ostatniego weekendu poleciał do Sztokholmu na Grand Prix Szwecji, gdzie w pierwszym dniu zawodów w sobotę wygrał w pięknym stylu na 400m dowolnym, a następnie w niedzielę pokazał, że na 1500m w swoim koronnym dystansie jest absolutnie bezkonkurencyjny i z dużą przewagą nad resztą dopłynął do mety osiągając czas na miarę zakwalifikowania się na Mistrzostwa Świata na długim basenie, które odbędą się w lipcu w Budapeszcie. Niestety ten wspaniały wynik będzie musiał Wojdak jeszcze raz potwierdzić w maju podczas Mistrzostw Polski na długim basenie, bo nie wiedzieć czemu PZP uznaje wyniki tylko z tych zawodów.

Maja Madej (14) i Weronika Pawłowska (14) wzięły udział w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich w Częstochowie. Podczas zawodów Maja Madej pokazała, że chyba w Jej przypadku o wiele lepszym wyborem jest styl grzbietowy bo kolejny raz udowodniła, że radzi sobie w nim doskonale i dwukrotnie wywalczyła srebro na 100m i 200m grzbietem. Weronika Pawłowska tym razem wróciła bez medalu ale można mieć nadzieję, że do Mistrzostw Województwa jest jeszcze trochę czasu i uda Jej się odbudować formę.

Największa ekipa z BOSiR Brzesko pojechała do Stalowej Woli na VI Międzynarodowe Mistrzostwa Stalowej Woli w pływaniu. Te zawody, choć mają stosunkowo niedługą tradycję, to cieszą się wśród zawodników wielką popularnością. Drużyna BOSiR Brzesko pojechała na zawody w jednym z najmocniejszych składów. Czołowym zawodnikiem teamu był najbardziej utytułowany po Wojtku Wojdaku pływak brzeski Ksawery Masiuk (13). Razem z nim w drużynie znalazła się wielokrotna medalistka mistrzostw województwa Weronika Kusion (15), jej młodsza siostra Judyta Kusion (11), równie utytułowana Amelia Marek (12), Julia Dadej (12), Patrycja Smoleń (12) i powracający do bardzo wysokiej formy Patryk Gibuła (12). Konkurencja była bardzo duża, bo do Stalowej Woli przyjechały 23 kluby pływackie z całej Polski. Tym razem z zagranicy dotarł tylko słowacki PK Chemes Humenné ale w bardzo mocnym składzie. Kolejny raz nie zawiódł oczekiwań Ksawery Masiuk (13), który wygrał w dobrym stylu swoje starty na 50m, 100m i 200m grzbietem oraz srebro na 50m motylkiem. Czasy, które osiągnął na 200m i 100m grzbietem dały mu również tytuł Najlepszego Zawodnika Mistrzostw Stalowej Woli w swojej grupie wiekowej. Patrząc się jednak na jego minę podczas obioru medali i statuetki można było odnieść wrażenie, że jest absolutnie ze swoich wyników niezadowolony. Młodziutka Judyta Kusion (11) może występ w Stalowej Woli zaliczyć do niezwykle udanych. Zdobyła złoto na 100m dowolnym i srebro na 200m dowolnym oraz srebro na 200m motylkowym. Jej starsza siostra – Weronika Kusion (15) zgodnie z oczekiwaniami zdobyła złoto w swoim koronnym dystansie na 200m motylkowym oraz brąz na 100m motylkowym. Amelia Marek (12) tym razem musiała walczyć ze starszym rocznikiem, bo 12 latki zmagały się z 13 latkami. Jedynie na 200m klasykiem Marek wywalczyła brąz, na 100m klasykiem i 200m motylkiem musiała zadowolić się „ukochanym” 4 miejscem. Patryk Gibuła (12) pokazał kolejny raz, że jego najmocniejszym stylem jest 200 motylkiem i pewnie sięgnął po złoto w tej konkurencji w gronie 13 latków. Na 100m motylkiem wywalczył brąz. Patrycja Smoleń (12) i Julia Dadej (12) miały niezwykle ciężkie zadanie, bo w każdej konkurencji, w której startowały miały bardzo silna obsadę 13 latek z Polski i Słowacji. Zajęły dobre miejsca w pierwszej dziesiątce, choć oczekiwania Ich na pewno wędrowały znacznie wyżej. Ze swoimi 12 zdobytymi medalami team BOSiR Brzesko znalazł się na 7 miejscu w statystyce medalowej pozostawiając za sobą wiele znacznie wyżej notowanych drużyn.

Najmłodsi pływacy BOSiR Brzesko też nie próżnowali i w niedzielę podczas Małopolskiej Ligi Dzieci w Suchej Beskidzkiej spisali się znakomicie. Marcel Kieroński (10) zdobył w dwóch startach dwa złota, na 50m grzbietem i na 50m klasykiem. Natalia Gicala (10) zdobyła złoto na 50m klasykiem oraz brąz na 100m zmiennym. Te medale dały BOSiR Brzesko 2 miejsce w klasyfikacji medalowej wśród 10 latków.

Obserwując pozostałe kluby z Małopolski można odnieść wrażenie, że BOSiR Brzesko to sekcja pływacka, która ma wielkie zaplecze pływackie oraz trenerskie i dzięki temu może brać udział w tylu zawodach obsadzając je jednocześnie wszędzie dobrymi zawodnikami. Niestety rzeczywistość jest trochę inna, tzn. BOSiR Brzesko ma jednego trenera i świetnych zawodników z bardzo dobrze zorganizowanymi rodzicami. Aby jednak dolać trochę dziegciu, to już teraz BOSiR powinien intensywnie myśleć o szukaniu następców pływackich w rocznikach 2006-08, bo kiedy przejdzie do juniorów młodszych silna ekipa 12latków, to BOSiR team będzie miał problem z obsadą zawodów w przyszłości, dlatego że ma tylko trójkę  dobrych młodzików. Szkoda, że nie wykorzystano efektów akcji realizowanej w końcówce 2015 i 2016 roku przez Agnieszkę Masiuk i Stowarzyszenie Przyjaciół sekcji pływackiej BOSiR „Sprawni przez cały rok”, bo to powinno być naturalną kuźnią następców.

IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast