Don't Miss
Home » Wiadomości » Wierzchosławice: Prezydent RP Andrzej Duda na obchodach 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Wierzchosławice: Prezydent RP Andrzej Duda na obchodach 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda będzie uczestniczył w Ogólnopolskich Obchodach 144. rocznicy Urodzin Wincentego Witosa, które odbędą się w najbliższą niedzielę (21 stycznia) w Wierzchosławicach. Organizatorem wydarzenia jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w partnerstwie z Powiatem Tarnowskim.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 Mszą Świętą, koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i polskich rolników, w kościele parafialnym w Wierzchosławicach. Następnie uczestnicy przejdą pod grób wybitnego przywódcy chłopów polskich Wincentego Witosa, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i odmówiona zostanie krótka modlitwa.

O godz. 13.00 planowane jest rozpoczęcie konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. 

Wystąpi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a głos zabiorą także zaproszeni goście z Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Środowiska.

Prof. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP wygłosi prelekcję o roli Wincentego Witosa i Chłopów Polskich w procesie Odzyskania Niepodległości. Wykład na temat dziedzictwa Wincentego Witosa w programie NSZZ RI „Solidarność” zaprezentuje Teresa Hałas, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” oraz Poseł na Sejm RP. Natomiast dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej będzie mówił o myśli Wincentego Witosa a działalności partii ZSL.

Uroczystości w Wierzchosławicach to nawiązanie do działalności NSZZ RI „Solidarność” w latach 80-tych minionego stulecia, kiedy władza komunistyczna zakazywała upamiętniania W. Witosa. Wtedy to działacze NSZZ RI „Solidarność”, m.in. mec. Stanisław Mierzwa – skazany w procesie szesnastu w Moskwie, Stanisław Chrobak – późniejszy Senator RP i Wójt Gminy Zakliczyn oraz Władysław Żabiński – późniejszy Poseł na Sejm RP, spotykali się przy grobie przywódcy ruchu ludowego w dniu jego urodzin.

Warto też dodać, że wznowione w Wierzchosławicach obchody urodzin W. Witosa od kilku lat gromadzą w styczniu rolników z całego kraju, parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli najwyższych władz RP. To właśnie w Wierzchosławicach, w 2014 roku, Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pierwszy raz przedstawił ideę Programu Rodzina 500 Plus.

Szczegółowy program wydarzenia <==

powiattarnowski.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast