Nie przegap
Strona główna » Sport » Windsor 2016: Wojdak tuż za podium

Windsor 2016: Wojdak tuż za podium

wojdakDwudziesty drugi medal w historii startów polskich pływaków w mistrzostwach świata na krótkim basenie był naprawdę blisko! W nocy z wtorku na środę polskiego czasu Wojciech Wojdak zajął czwarte miejsce w finale czempionatu globu w Windsor na dystansie 400 m stylem dowolnym, tracąc do trzeciego zawodnika na mecie zaledwie ćwierć sekundy.

Polak walkę o pierwsze w swoim życiu miejsce na podium wielkiej imprezy międzynarodowej wśród seniorów rozpoczął dość spokojnie. Na półmetku wyścigu otwierającego sesję wieczorną zanotował czas 1:48.15, o ponad pół sekundy wolniejszy od swojego wyniku z eliminacji. Tempo narzucane przez prowadzącego Aleksandra Krasnycha z Rosji też nie było jednak zawrotne, więc podopieczny Marcina Kacera utrzymywał się wysoko – na czwartej lokacie, tuż za broniącym tytułu Peterem Berenkiem. Kwestia podziału medali miała się zatem rozstrzygnąć w drugiej części dystansu.

Ostatnie dwieście metrów Wojdak pokonał w 1:49.75. Tak szybko w tej konkurencji nie finiszował nigdy wcześniej w swojej karierze. Pozwoliło mu to do samego końca nawiązać walkę o brąz z Berenkiem. Węgier w końcówce rywalizacji odparł jednak atak naszego reprezentanta, notując wynik 3:37.65. Polak dotknął ściany zaledwie ćwierć sekundy za nim. Do rekordu kraju, ustanowionego przez 20-latka z Brzeska w ubiegłym roku w Netanji, zabrakło mu z kolei trzydziestu trzech setnych sekundy.

Był to już szósty występ Wojdaka w finale mistrzostw świata czy Europy w ostatnich dwóch latach. Teraz czeka go kilka dni odpoczynku. Ponownie do wody wskoczy w sobotę, gdy weźmie udział w eliminacjach na dystansie 1500 m stylem dowolnym.

Wojciech Wojdak w finałach najważniejszych zawodów międzynarodowych:
4. miejsce – 400 m stylem dowolnym – MŚ Windsor 2016 (25 m)
5. miejsce – 400 m stylem dowolnym – ME Netanja 2015 (25 m)
5. miejsce – 1500 m stylem dowolnym – ME Netanja 2015 (25 m)
6. miejsce – 400 m stylem dowolnym – MŚ Kazań 2015 (50 m)
6. miejsce – 800 m stylem dowolnym – MŚ Kazań 2015 (50 m)
6. miejsce – 1500 m stylem dowolnym – ME Londyn 2016 (50 m)

Pierwsze złoto czempionatu globu w Windsor wywalczył ostatecznie Park Tae-Hwan. Koreańczyk jako jedyny złamał w finale barierę trzech minut i trzydziestu pięciu sekund (3:34.59) i wyprzedził prowadzącego przez większość wyścigu Krasnycha na ostatnich stu metrach. Doświadczony 27-latek udowodnił, że po 18-miesięcznym zawieszeniu za stosowanie niedozwolonych środków znów pływa szybko i chce wrócić na szczyt międzynarodowej czołówki na 400 m stylem dowolnym. W tej konkurencji zdobył już w swoim życiu wszystko, co było do zdobycia. Wtorkowe złoto uzupełniło jego skarbiec, w którym znajdują się też medale z najcenniejszego kruszcu z igrzysk olimpijskich (Pekin 2008) oraz mistrzostw świata na długim basenie (Melbourne 2007 i Szanghaj 2011).