Nie przegap
Strona główna » Kultura » „Wiosenne spotkania przy kawie” w Muzeum Zamek w Dębnie

„Wiosenne spotkania przy kawie” w Muzeum Zamek w Dębnie

8 kwietnia br. o godz. 17:00 Muzeum Zamek w Dębnie, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie rozpocznie cykl kwartalnych spotkań muzyczno-artystycznych.

Pierwsze z nich – „Wiosenne spotkania przy kawie” uświetnią: otwarcie wystawy akwareli i rysunków dr. Andrzeja B. Krupińskiego oraz koncert młodej artystki z Łysej Góry Alicji Regi. Całość okrasi pyszna kawa, która będzie serwowana dla gości spotkania.

Wydarzenie organizowane wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury, zapoczątkuje jubileusz 40-lecia istnienia placówki muzealnej w zamku.


Wernisaż wystawy „Krajobraz kulturowy ziemi Dębińskiej w akwarelach i rysunkach Andrzeja B. Krupińskiego”

O artyście krąży opinia, że nie ma w regionie żadnego znaczącego zabytku, o którym by nie pisał, czy go nie rysował. Dr Andrzej B. Krupiński ma w dorobku wiele publikacji naukowych, 10 książek i 21 albumów rysunków oraz akwareli. Prace artystyczne obejmują zabytki z terenu całego Subregionu Tarnowskiego. Ponadto jest autorem ok. 2 000 artykułów poświęconych tej tematyce.

Misją Andrzeja B. Krupińskiego jest – jak sam mówi – pokazanie piękna, które nas otacza, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Nawet chodząc po ulicy zazwyczaj spoglądamy pod nogi i na wystawy, nie dostrzegając bardzo ciekawej architektury. Dlatego autor wystawy żyje ze szkicownikiem pod ręką. Zanim rozpocznie pracę przy sporządzaniu rysunku w terenie zazwyczaj kilkakrotnie obchodzi wkoło portretowany obiekt, aby znaleźć najciekawsze ujęcia kompozycyjne. Narysował i opisał bardzo wiele obiektów położonych na terenie powiatu brzeskiego, mieszkając przez wiele lat na zamku w Dębnie, gdzie jego żona Lidia Luchter-Krupińska pełniła funkcję kustosza muzeum.

Andrzej B. Krupiński rozpoczynał pracę w krakowskim oddziale Pracowni Konserwacji Zabytków, następnie pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie. Był też dyrektorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz głównym specjalistą ds. naukowo-konserwatorskich w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu. Jako konserwator angażował się w prace w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przy wnętrzach sal Sukiennic Krakowskich, a także przy Barbakanie. W zespole pałacowym „Peterhof” pod Petersburgiem odpowiadał za elementy założenia pałacowo ogrodowego Piotra I z początku XVIII wieku.

Współpracuje z wieloma czasopismami naukowymi, miesięcznikami, tygodnikami i gazetami. Jego prace można zobaczyć na stronach internetowych m. in. Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Jest autorem „Historyczno-artystycznego przewodnika po Brzesku i okolicy”, a także „Przekładańca Historii bardziej i mniej prawdziwych, legend i facecji z Brzeska i okolicy”.

Wystawa czasowa do 10 czerwca 2018 r.
Kurator wystawy: Krystyna Gurgul


Koncert Alicji Regi „Ale jestem…”

Alicja Rega to młoda i bardzo utalentowana dziewczyna, pochodząca z Łysej Góry. Obecnie uczy się w dwujęzycznym tarnowskim gimnazjum, rozwijając równocześnie muzyczne i wokalne umiejętności w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Tarnowie, w klasie gitary Piotra Pociaska. Szkoli się także pod okiem Anny Czenczek w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Piosenkarka dała się poznać szerszej publiczności m. in. za sprawą udziału w takich programach telewizyjnych, jak „Mali giganci” – wygrała 1. edycję, czy „Hit, hit hurra”, gdzie była uznawana za jedną z faworytek. Jako młoda, 14-letnia uczestniczka reprezentowała Polskę na międzynarodowej scenie muzycznej podczas Eurowizji Junior 2017 w Tbilisi. Zaśpiewała utwór „Mój dom” autorstwa Marka Kościkiewicza. Spośród 16 uczestników finału, Alicja zajęła 8 miejsce – to najwyższy wynik w historii udziału w tym konkursie przedstawicieli naszego kraju.

Pod koniec ubiegłego roku, podczas uroczystej Sesji Rady Gminy w Muzeum Zamek w Dębnie, Alicja Rega została nagrodzona przez wójta gminy Dębno specjalnym wyróżnieniem – „Dębińskie Pasje”. Wtedy też odbył się pierwszy mini koncert Alicji Regi w murach naszego zamku.

IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast