Don't Miss
Home » Kultura » Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych

Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych

W tym roku dożynki wojewódzkie odbędą się na terenie Gminy Dębno.

Delegacje z całej Małopolski gościć będzie Porąbka Uszewska. XIV Dożynki Województwa Małopolskiego odbędą się dnia 2 września 2012r. w Porąbce Uszewskiej (gmina Dębno).

Wg tradycji uroczyste zakończenie prac polowych wiązało się z przyniesieniem uwitego wieńca do domu gospodarza, a często również było połączone z huczną zabawą. W zależności od regionu Polski nazywane było dożynkami, okrężnem, wyżynkiem, wieńcowinami, plonem. Dożynki odbywały się, w zależności od pogody, w sierpniu lub we wrześniu. Niekiedy, gdy wieńce święcono w kościele, uroczystość łączono ze świętem Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia), uchodzącej za patronkę dobrych zbiorów.

Z czasem – już w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, kiedy do przygotowań dożynek przyłączały się organizacje społeczne, gospodarcze i polityczne, dożynki przybrały charakter święta – zabawy. Aktualnie towarzyszą im  występy artystyczne, kiermasze, wystawy sprzętu rolniczego, zawody sportowe.

Jednym z elementów święta plonów w Porąbce Uszewskiej będzie Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych. Wg regulaminu każda gmina może zgłosić do konkursu tylko jeden wieniec dożynkowy w ramach jednej z kategorii: wieńca tradycyjnego i wieńca współczesnego. Gminy zainteresowane udziałem w konkursie zobowiązane są przesłać formularz zgłoszeniowy na adres Dębińskiego Centrum Kultury w nieprzekraczalnym terminie do 24 sierpnia 2012 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dożynkach oraz w Wojewódzkim Konkursie Wieńców Dożynkowych – szczegóły w regulaminie.

W załączniku:

1. Regulamin Wojewódzkiego Konkursu Wieńca Dożynkowego.

Regulamin <==

2. Formularz zgłoszenia

Formularz zgłoszenia <==

Program Dożynek Wojewódzkich

Tegoroczne Święto rolników rozpocznie się tradycyjną mszą św. w Grocie Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej o godz. 14.00. Dalsze uroczystości odbędą się już na boisku sportowym LKS Victoria. O godzinie 15.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości dożynkowe.

13.30 – Powitanie Delegacji Wieńcowych

14.00 – Msza Święta Dziękczynna za zbiory w Grocie Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
– Uroczysty przemarsz korowodu dożynkowego na stadion w Porąbce Uszewskiej

15.30 – OFICJALNE OTWARCIE DOŻYNEK
– Powitanie zaproszonych gości i przekazanie chleba
– Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Regionalnego „PORĄBCOKI

– Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Wojewódzkim Konkursie Wieńców Dożynkowych

17.00 – WYSTĘPY ARTYSTÓW:
– KAPELA LUDOWA Dębińskiego Centrum Kultury – Gminy Dębno
– Zespół Pieśni i Tańca „ŁONIOWIACY
– Grupa Śpiewacza „NIEDŹWIEDZOKI
– Laureaci Festiwalu Form Muzycznych „TALENTY MAŁOPOLSKI 2012”
– Kapela „BRYNIOKI” z Limanowej

19.00 – GWIAZDA WIECZORU – Andrzej Sikorowski z Zespołem „POD BUDĄ”

21.00 – Zabawa biesiadna

Imprezy towarzyszące:
Prezentacja ginących zawodów, stoiska twórców ludowych, potraw regionalnych i przedsiębiorców związanych z rolnictwem, plac zabaw dla dzieci

IB/DCK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast