Nie przegap
Strona główna » Felietony » Wózek czy chusta? – oto jest pytanie

Wózek czy chusta? – oto jest pytanie

chustaNoszenie dzieci zamiast wożenia ich w wózkach staje się na powrót bardzo popularne – coraz częściej zdarza się, że rodzice rezygnują z zakupu komfortowego wózka na rzecz kawałka materiału, którym przywiązują dziecko do siebie. Często spotykane pytania to: czy jest to zdrowe, bezpieczne? skąd w ogóle taki pomysł? czy to może być wygodne? … Czy na Brzeskich ulicach zobaczymy rodziców z bobasami wtulonymi w swoich opiekunów?

Prezentację chusty do noszenia dzieci należałoby zacząć od tego, że nie jest to nowa moda a tylko powrót do tradycji – dzieci były noszone na długo przed tym, kiedy do transportowania dzieci zaczęto używać wózków (czyli jakieś 150 lat temu).

Dzieci są noszone nadal w tak zwanych kulturach pierwotnych a wszystko wskazuje na to, że dawniej noszone były wszędzie – budowa dziecięcego ciałka i pewne wczesne odruchy są dowodem na przystosowanie dziecka do noszenia przez opiekunów. Noworodek czuje się w chuście bezpiecznie – jest to sytuacja zbliżona do pierwszych dziewięciu miesięcy jego życia. Jeśli bezpieczniej, to i spokojniej- rzadziej płacze. Chusta pomaga na dziecięce kolki – poruszając się masujemy delikatnie brzuszek, co daje ulgę przy kolkowych dolegliwościach. Rodzice korzystając z pomocy chusty wspomagają swój kręgosłup (prawidłowe rozłożenie ciężaru), odzyskują dwie wolne ręce (mogą nosić i przytulać maluszka, wykonując przy tym chociażby prace domowe), mają możliwość dotrzeć do miejsc, w które z wózkiem wjechać się nie da – do lasu, w góry, na plażę. Przytulanie i noszenie to inwestycja na przyszłość – nosząc cały czas angażujemy zmysł dotyku, więcej z dziećmi rozmawiamy, budujemy więź, a dzieci obserwują świat razem z nami. I na pewno nie należy się obawiać, że dzieci przyzwyczają się do noszenia i nie będą chciały chodzić – wraz z umiejętnością samodzielnego poruszania się pojawia się chęć poznawania świata.

Noszenie w dobrze dobranej chuście, w dobrze dopasowanym wiązaniu jest w pełni bezpieczne i zdrowe dla dziecka i dla rodzica. Trzeba tylko zawsze pamiętać o zasadach dobrego noszenia – warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w nauce wiązania a nie tylko zaglądnąć do internetu, bo niestety można tam znaleźć nie tylko prawidłowe sposoby wiązania. Właściwa pozycja i dobre dociągnięcie chusty to klucz do czerpania przyjemności z noszenia przez dzieci i opiekunów.

Aby poznać zasady prawidłowego noszenia w chustach można wziąć udział w warsztatach, które odbędą się w bocheńskiej Akademii Rozwoju Nasza Pozytywka.

Już teraz można się zapisać na zajęcia pokazowe, które obędą się w dniach 12 IX godz. 17.30 oraz 18 IX o godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie www.naszapozytywka.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast