Don't Miss
Home » Region » Wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zakliczyńskich projektów

Wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zakliczyńskich projektów

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wesprze finansowo trzy projekty realizowane w tym roku w gminie Zakliczyn – 20 tys. zł przekaże na konserwację techniczną i estetyczną pomnika legionisty Kazimierza „Kuby” Bojarskiego, 19 tys. zł na bezpłatne wyjazdy w ramach Uniwersytetu Drugiego Oddechu i 35 tys. zł na Kazimierzowskie Spotkania u Jordana.

Kazimierz „Kuba” Bojarski poległ 24 grudnia 1914 roku w Bitwie pod Łowczówkiem. Pochowano go przy alei głównej cmentarza parafialnego w Zakliczynie, gdzie w dowód pamięci w 1924 roku wzniesiono pomnik w formie ściętej piramidy, zwieńczonej figurą orła. Pomnik posadowiony jest na betonowym postumencie. W tym roku samorząd gminy Zakliczyn zleci prace budowane i konserwatorskie, których celem będzie przywrócenie pierwotnego wyglądu, głównie pod względem estetycznym.

Uniwersytet Drugiego Oddechu to projekt cyklicznych bezpłatnych wyjazdów tematycznych w celu zachęcenia mieszkańców gminy Zakliczyn do korzystania z tzw. kultury wysokiej – opery, teatru, kina i muzeum. Skierowany jest gównie do osób mających utrudniony dostęp do tego typu oferty kulturalnej, w tym niepełnosprawnych.

Kazimierzowskie Spotkania u Jordana to natomiast projekt cyklicznych spotkań w zakliczyńskim ratuszu z nietuzinkowymi ludźmi kultury muzycznej. W 2018 roku wybrano troje bohaterów takich spotkań: Jana Jakuba Należytego, ukraińskie małżeństwo Witalinę i Michała Pastuchów, zakochanych w muzyce ludowej oraz znakomitą pianistkę chińskiego pochodzenia Krystynę Li Szczepańską wraz z jej dziećmi – Melody i Miriandą.

IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast