Nie przegap
Strona główna » Region » Wychowanie a wrażliwość dziecka – zdjęcia

Wychowanie a wrażliwość dziecka – zdjęcia

SONY DSC30 kwietnia obchodzono w Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. Tego dnia w Publicznym Przedszkolu w Jodłówce odbyło się kolejne już w gminie Rzezawa szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, dofinansowane w ramach grantu P21. Do Jodłówki przyjechały dyrektorki i nauczycielki przedszkoli z Bochni, z przedszkoli w gminie Rzezawa, gminie Nowy Wiśnicz oraz miasta i gminy Brzesko. Spotkanie na temat „Deficyty emocjonalne dziecka” prowadził Arkadiusz Hornik terapeuta, regionalista, założyciel i dyrektor ośrodków socjoterapeutycznych. Trener i edukator I stopnia Centrum Szkoleniowego eduskrypt.pl. Jest także członkiem zespołu autorskiego projektu P21 – Twórcze Przedszkole XXI wieku.  Program szkolenia obejmował: „Rozwój emocjonalny dziecka oraz role i zadania rodziny”. Niemniej istotne zagadnienie  – „Nauczyciel wobec zaburzeń emocjonalnych dzieci i  zaburzenia emocjonalne dziecka w kontekście bycia dorosłym” wywołało dyskusję.

Poczucie wrażliwości  powinniśmy  kształtować w dziecku od samego początku. To bardzo ważne, aby uczyć dziecko co jest dobre a co złe, jeszcze kiedy jest maleństwem, które stopniowo zaczyna coraz więcej rozumieć. W dziecku należy kształtować wrażliwość oraz empatię, by potrafiło wczuwać się w uczucia innych ludzi. Wówczas nauczymy dziecko, że nie wolno krzywdzić ani zadawać cierpienia żadnemu człowiekowi, że każdy ma uczucia i należy się z nimi liczyć, szanować je i nigdy celowo nie zadawać bólu. Dlatego od najmłodszych lat warto zaszczepiać w dziecku wrażliwość oraz współczucie, gdy komuś dzieje się krzywda.

Jak tego dokonać? Na to pytanie i inne nieporównanie ważne, poszukiwano odpowiedzi w grupie 50 uczestniczek 4 – godzinnego spotkania.

W naszym przedszkolu w ramach  współpracy z rodzicami  podpowiadamy  rodziców – jak budować dobre, wspierające relacje z dziećmi, radzić sobie z problemami dnia codziennego i okazywać dziecku miłość. Więź nie bierze się znikąd, należy być razem, a nie obok siebie, wspólnie spędzać czas – mówi dyrektor przedszkola Marta Data.

…..Gdy mówimy o dziecku, że jest wrażliwe nie oznacza to, że wychowujemy je na człowieka o niskim poczuciu własnej wartości bądź słabym charakterze, który nie będzie potrafił poradzić sobie w życiu. Niestety takie mity wciąż jeszcze krążą wśród niektórych rodziców, którzy uważają, iż tylko surowa dyscyplina ukształtuje silną osobowość w dziecku…..Arkadiusz Hornik.

Grażyna Skrzekucka koordynator ds. szkoleń w Projekcie P21 – Wychowując dziecko należy uczyć je pozytywnych zachowań,  a starać się eliminować negatywne już w samym zarodku. Należy wtedy tłumaczyć dziecku, dlaczego pewne zachowania uznawane są za złe. To w jaki sposób rodzice rozmawiają ze sobą, rozwiązują konflikty, jak wygląda codzienność w domu kształtuje osobowość dziecka. Jeżeli rozwiązuje się problemy przemocą czy awanturami, dziecko również przejmie taki wzorzec, bo nie będzie umiało inaczej sobie radzić z emocjami. Podpisuję się pod takim ujęciem wychowania i  wrażliwej edukacji małego człowieka , dlatego gorąco polecam nauczycielom ten warsztat , szkolenia i inne formy  wsparcia dla rodziców.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast