Nie przegap
Strona główna » Kultura » Wyrusza XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

Wyrusza XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

Już w najbliższy czwartek wyrusza z Tarnowa Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Przez kolejne dni Taboru Pamięci oddadzą hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. Tabor przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę. Honorowy Patronat obchodów upamiętniających Romów objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik. Organizatorami Taboru Pamięci są Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Centrum Kultury Romów w Tarnowie, a wśród organizatorów jest także Gmina Borzęcin.

Program Taboru Pamięci (według czasu przybliżonego, liczonego wedle słońca i końskich nastrojów!):

21.07 (czwartek): Początek w Muzeum Etnograficznym ok. godz. 10.00 wyjazd autobusem z Tarnowa (ul. E. Goldhammera). Przystanek: Żabno, modlitwa przy mogile pomordowanych Romów. Otwarcie ekspozycji w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie o godz. 14:00. Przyjazd na miejsce obozowania w Parku w Szczurowej ok. godz. 17.00. wieczorem modlitwa na zbiorowej mogile Romów w Szczurowej. W obozowisku otwarcie wystawy Małopolski Szlak Martyrologii Romów.

22.07 (piątek): po śniadaniu wyjazd taborem do Bielczy; modlitwa na miejscu mordu Romów na Biedaczu i przy zbiorowej mogile na cmentarzu w Bielczy.

23.07 (sobota): Po śniadaniu wyjazd taborem do Borzęcina; modlitwa przy mogile. 0 godz. 12.00 uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie Borzęckim. Jest to pierwszy w Polsce pomnik, zaprojektowany przez romską artystkę – Małgorzatę Mirgę-Tas. Stanie na miejscu, gdzie w lipcową sobotę 1942 r. Niemcy zamordowali grupę 29 Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci, należących do rodzin Majewskich, Kwiatkowskich, Chmielewskich i Cioroniów. Ofiary masakry zostały ekshumowane w 1959 r., a ich szczątki złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym. W 2010 r. na miejscu zbrodni w Borzęcinie, w lesie, uczestnicy Taboru Pamięci wkopali brzozowy krzyż.

Wieczorem w obozowisku dla mieszkańców Szczurowej i okolicy odbędzie się koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu kapeli rumuńskiej Romano Vidźi (‘Romska Dusza’) oraz spektakl Romano jiło (‘Romskie serce’) w wykonaniu Catherine Andrault z Francji.

24.07 (niedziela): Powrót do domu.

Tabor poprowadzą: Adam Bartosz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Adam Andrasz – dyrektor Centrum Kultury Romów w Tarnowie.


pk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast