Don't Miss
Home » Wiadomości » Wystarczy jedna świeca… / Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wystarczy jedna świeca… / Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wystarczy jedna świeca… żeby rozproszyć czyjeś ciemności. W parafiach Diecezji Tarnowskiej trwa akcja “Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Świece Caritas rozprowadzone są przez parafialne i szkolne koła Caritas. Świece można nabyć również najczęściej przed Msza Św. w  zakrystii.

„Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” jest organizowane w Polsce po raz dwudziesty czwarty. „Miłosierdzie jest jedno” – takie hasło towarzyszy w tym roku Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom. Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała prawie sto dziewiętnaście tysięcy małych oraz sześć tysięcy czterysta dużych świec, które są symbolem pomocy dzieciom. W parafiach będą one do nabycia przez cały Adwent. 

W czasie 24-letniej historii akcji rozprowadzono ponad 50 mln świec. Dzięki temu pomoc otrzymało nawet kilkadziesiąt milionów dzieci z ubogich rodzin. Podczas tegorocznej edycji Caritas Polska i Caritas diecezjalne planują rozprowadzić ok. 3 mln świec.

– Świeca jest znakiem wrażliwości i solidarności z dziećmi z najuboższych rodzin. Sytuacja wielu rodzin i najmłodszych poprawiła się dzięki działaniom rządu, ale nadal jest wiele braków jeśli chodzi o wspieranie dzieci. Zebrane ofiary przeznaczymy na dofinansowanie letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z rodzin mniej zamożnych i wielodzietnych oraz na pomoc w leczeniu i rehabilitacji małych pacjentów – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W tym roku w diecezji tarnowskiej, dzięki funduszom z poprzedniego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ponad sześćset dzieci wyjechało na zimowy wypoczynek podczas ferii, a prawie tysiąc dziewięćset dzieci na wakacje. Caritas przeznaczyła na ten cel prawie 180 tys. zł. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy jako gest solidarności najbardziej potrzebującym najmłodszym na świecie. W tym roku te środki trafią do potrzebujących dzieci z Ameryki Południowej. Zostaną przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach. Chcemy także wesprzeć placówki polskich misjonarzy działających na tym kontynencie oraz projekty mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.

Od lat ofiara za małą świecę wynosi 5 zł, a za dużą 12 zł.

Tradycyjnie świece z Tarnowa zabierają też tarnowscy kapłani pracujący w różnych europejskich krajach. W tym roku dotrą one do Francji, Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i pierwszy raz do Norwegii.

 

Caritas / IB /TGN 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast