Don't Miss
Home » Wiadomości » Wywóz śmieci na nowych zasadach w Gminie Iwkowa

Wywóz śmieci na nowych zasadach w Gminie Iwkowa

herbPodobnie jak w gminach całej Polski również w Iwkowej trwają przygotowania do wdrożenia nowej ustawy śmieciowej. Wójt gminy Bogusław Kamiński uważa, że do tej pory ten problem w gminie był dobrze rozwiązany. Mieszkańcy przyzwyczaili się do systemu, który obowiązywał. Dużo osób segregowało śmieci i w związku z tym płaciły niższe kwoty.  

W związku z wejściem w życie nowej ustawy odpowiednie uchwały zostały już podjęte przez Radę Gminy. Uchwalono nowe stawki opłat za wywóz śmieci oraz określono częstotliwość ich odbioru. Teraz opłata będzie wynosiła 22 złote na miesiąc od gospodarstwa domowego, bez względu na ilość zamieszkujących w nim osób. Wójt Kamiński zauważa, że nowa ustawa nie pozwala na zróżnicowanie opłaty od ilości mieszkańców czyli niższej stawki od gospodarstwa, w którym mieszka mniej osób, a więcej od większej ilości domowników.  -Ustawa nie jest doskonała i ma wiele niedociągnięć – zauważa wójt – Mamy nadzieję, że w przyszłości te usterki, które zgłaszamy na forum samorządowym zostaną poprawione i zostanie wprowadzona poprawka do tej ustawy. Powinna być ona bardziej elastyczna – kontynuuje wójt – Bardziej przyjazna dla mieszkańców. W tej chwili jest zbyt sztywna i nie pozwala na złagodzenie skutków jej wprowadzenia przede wszystkim dla uboższych mieszkańców – kończy wójt Kamiński.

Zdanie większości samorządowców o nowej ustawie jest jednakowe. Jest zła i nieprzemyślana. Poprawą ustawy jak najszybciej powinien zająć się Parlament, aby w szybkim tempie znieść złe skutki jej działania. Czy to jednak nastąpi? Tego nie możemy być pewni, ponieważ parlamentarzyści nauczyli nas jak do tej pory jednego, że zawsze mają ważniejsze tematy od tych, które uderzają bezpośrednio w obywateli, którzy ich wybrali.

IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast