Nie przegap
Strona główna » Kultura » XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów – zdjęcia

XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów – zdjęcia

Romowie z kraju i zagranicy wzięli udział w trzynastym Międzynarodowym Taborze Pamięci. To kultywowanie tradycji i uczczenie pamięci o zmarłych, a także okazja do spotkań i modlitwy.

Uczestnicy Taboru przybyli do Szczurowej, aby uczcić 69 rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców na ich społeczności zamieszkałej wtedy na stałe w Szczurowej.

W sobotę, wieczorem w parku w Szczurowej odbył się koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu cygańskiej Kapeli Alojza Pompy ze Słowacji.

Wędrówka trwała od czwartku. Cygańskie wozy odwiedziły m.in. Tarnów, Żabno, Szczurową, Bielczę i Borzęcin.

Tabor z tradycyjnymi wozami odwiedzali także mieszkańcy okolicznych miejscowości, dla których było to ciekawe przeżycie.

W taborze uczestniczył ks. Stanisław Opocki krajowy duszpasterz Romów. Jak powiedział RDN Małopolska to także okazja, by przełamywać negatywne stereotypy.

Tabor zatrzymał się m.in. w Żabnie, gdzie odsłonięto nowy pomnik nagrobny na mogile pomordowanych Romów.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów upamiętnia niemieckie zbrodnie dokonane na Romach podczas II wojny światowej. Tabor Pamięci przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę. Organizatorem uroczystości jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie przy udziale Gminy Szczurowa. Patronat nad obchodami upamiętniającymi Romów objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Roman Ciepiela. Tabor poprowadził Adam Bartosz.


Źródło /UG Szczurowa/

Foto. Maciej Mazur IB

Foto. Archiwum UG Szczurowa

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast