Nie przegap
Strona główna » Kultura » XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

Zaproszenie na uroczyste obchody 69 rocznicy Zagłady Romów
w czasie II Wojny Światowej.

Pod patronatem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Romana Ciepieli
Organizator: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Współorganizator: Gmina Szczurowa

Partnerzy:
Stowarzyszenie Kobiet Romskich w Krakowie
Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kcher w Tarnowie
Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Gmina Borzęcin, Gmina Żabno
Ludowy Klub Jeździecki w Tarnowie-Klikowej

Tabor poprowadzi: Adam Bartosz

Jak co roku, wyjeżdżamy cygańskimi wozami z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Celem wędrówki jest leżąca nieopodal Tarnowa wieś Szczurowa oraz inne okoliczne miejscowości uświęcone krwią Romów, pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przez kolejne dni Taboru Pamięci oddamy hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. Tabor przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę.

Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi – odbędą się warsztaty muzyki cygańskiej.
Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia i namiotów!

Projekt zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Podajemy czas przybliżony. Dokładny czas wyjazdów, postojów, popasów liczyć należy wedle słońca i końskich nastrojów!

Program:

19.07 (czwartek): Wyjazd z Muzeum Etnograficznego ok. godz. 10.00. Przystanek: Żabno. Ok. godz. 13.00 uroczyste odsłonięcie nowego pomnika nagrobnego na mogile pomordowanych Romów. Przyjazd na miejsce obozowania w Parku w Szczurowej ok. godz. 16.00.

20.07 (piątek): O godz. 17.00 spotkanie Romów i Gości przy zbiorowej mogile Romów w Szczurowej.

21.07 (sobota): Po śniadaniu wyjazd taborem do Bielczy; modlitwa przy mogile pomordowanych Romów. Następnie wyjazd do Borzęcina; złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci o Zagładzie Romów w lesie borzęckim. Wieczorem w obozowisku dla mieszkańców Szczurowej i okolicy odbędzie się koncert w wykonaniu cygańskiej Kapeli Alojza Pompy ze Słowacji.

22.07 (niedziela): Powrót do Tarnowa.

W czwartek, ok. godz. 13.00 odbędzie się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika nagrobnego na mogile pomordowanych Romów w Żabnie.
W czasie II wojny światowej Niemcy nakazali zakwaterować w miasteczku i w okolicy grupę Romów niemieckich, którzy zostali przesiedleni na okupowane tereny Polski (Generalgouvernement), aby z nich „oczyścić” rdzenne tereny niemieckie, a potem łatwiej skoncentrować ich i wymordować. Romowie ci zatrudnieni byli do ciężkich prac fizycznych. Rankiem 8 lipca 1943 r. Niemcy zaprowadzili ich na pobliski cmentarz parafialny. Zamordowali 49 osób, które pogrzebano w zbiorowej mogile na krańcu cmentarza. W tej samej mogile pochowano później prawdopodobnie kolejne 12 ofiar, Romów węgierskich, zamordowanych w grudniu tego samego roku w Biskupicach Radłowskich. W 1946 r. z inicjatywy lokalnych władz mogiłę obudowano betonowym cokołem i umieszczono na niej granitowa płytę z napisem: TU SPOCZYWAJA / CYGANI ZAMORDOWANI / Z RAK OKUPANTA / HITLEROWSKIEGO W ROKU 1943.
Nowy pomnik nagrobny powstał dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Taborowi Pamięci towarzyszy wystawa fotograficzna: Cygany jada…, która będzie prezentowana w Galerii w Obozowisku.


Muzeum Okręgowe w Tarnowie
GCKCziS Szczurowa

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast