Nie przegap
Strona główna » Kultura » XVII MIĘDZYNARODOWY TABOR PAMIĘCI ROMÓW

XVII MIĘDZYNARODOWY TABOR PAMIĘCI ROMÓW

1 (1)W tym roku najważniejszym punktem 4 dniowej pielgrzymki będzie ponowne poświęcenie pomnika Pamięci o Pomordowanych Romach, jaki w 2011 r. z inicjatywy Muzeum Okręgowego stanął na miejscu egzekucji 29 Romów i który został w kwietniu tego roku zdewastowany. Sprawą zajęła się Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy i na jego interwencję Muzeum otrzymało z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odpowiednią dotację na remont pomnika i jego ponowne ustawienie.

Remont prowadzony jest pod nadzorem autorki Pomnika Małgorzaty Mirgi-Tas, romskiej absolwentki krakowskiej ASP.

Projekt zainicjowany w 1996 r. z przerwami w latach 2003-2006. Jest to więc 17 edycja tego projektu. Nawiązanie do martyrologii Romów na terenie Małopolski. Projekt ma charakter memorialny, edukacyjny, integracyjny i promujący historię i kulturę Romów. Wykorzystuje elementy składające się na współczesną tożsamość Romów: tradycje wędrówki, pamięć o Zagładzie, symbole – flaga, hymn.

Jest formą pielgrzymki, której celem jest największa masowa mogiła romska na terenie Polski, w Szczurowej gdzie 3 lipca 1943 r. Niemcy zastrzelili na lokalnym cmentarzu 93 osoby, niemal całą osadę cygańską. Już w 1965 r. z inicjatywy lokalnej społeczności i kombatantów II wojny na mogile ustawiony został kamień – pomnik z odpowiednią inskrypcją. Jest to pierwszy pomnik, który upamiętnia martyrologię Romów/Cyganów. Obecnie takich miejsc pamięci jest dziesiątki, w wielu krajach, ale to zapoczątkowało zjawisko upamiętniania romskich ofiar nazizmu.

Inne miejsca odwiedzane przez uczestników Taboru to Żabno, Borzęcin, Bielcza. W każdej z tych miejscowości dokonała się masakra romskich rodzin a ofiary zostały odpowiednio upamiętnione.

Od wielu lat w ceremonii modlitewnej na cmentarzu w Szczurowej biorą udział kolejni konsule Republiki Niemiec w Krakowie oraz Romowie z różnych krajów.

Od kilku lat Tabor ma swoją bazę w parku dworskim w Szczurowej a na miejscu patronuje projektowi wójt Gminy Marian Zalewski, wspierając organizację obozowiska własnymi służbami.

PROGRAM:

30.07 sobota

– Ok godz. 10.00 wyjazd sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

– Koło południa przystanek w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów

– Późnym popołudniem przyjazd do obozowiska w Szczurowej

31.07 niedziela

– Ok. godz. 17.00 – przemarsz spod kościoła w Szczurowej na cmentarzu, modlitwa nad mogiłą pomordowanych 93 Romów

– Godz. 19.00 – koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej

1.08 poniedziałek

– Godz. 12.00 poświęcenie odnowionego Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie w Borzęcinie Dolnym [50°05’54.5’’N 20°44’15.2’’E]

2.08 wtorek

– Około południa wyjazd w drogę powrotną do Tarnowa

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast