Nie przegap
Strona główna » Kultura » XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski O Złoty Warkocz Tarłówny

XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski O Złoty Warkocz Tarłówny

DSC_8443Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dębińskie Centrum Kultury zapraszają do Zamku w Dębnie na XVIII Międzynarodowy Turniej Rycerski “O Złoty Warkocz Tarłówny”, który odbędzie się w niedzielę 22 września 2013 r. w godz. 13.00-20.00.

Jak co roku organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy widzów. Zachętą do wyjścia z domu i przybycia do Dębna będzie na pewno bezdeszczowa pogoda.

Turniej rycerski w Dębnie to impreza plenerowa o charakterze historycznym. Tradycyjnie w Turnieju bierze udział około 300 rycerzy pieszych oraz konnych prezentujących szeroki przekrój przez epoki. Widzowie oglądają sceny bitewne, pokazy walki, pojedynki w wykonaniu bractw rycerskich z Polski, Czech i Węgier. Nie brakuje również konnicy, pokazów sprawności jeździeckiej i woltyżerki.

Impreza odbywa się pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego, Wójta Gminy Dębno.

 

Warto przypomnieć, że turnieje rycerskie wykształciły się w ramach ewolucji kultury rycerskiej, były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych.

Sama nazwa turnieju pojawiła się w już w 1066 roku w jednej z kronik. Od momentu powstania turnieje najszybciej zyskały popularność we Francji, Flandrii, Niderlandach i Anglii. Nieco później, w pierwszej połowie XIII wieku dotarły do Niemiec.

W Polsce propagatorami nowego zjawiska, podobnie jak innych sfer zachodniej kultury rycerskiej stali się Piastowie śląscy – pierwszy turniej zorganizował w 1243 we Lwówku Śląskim Bolesław Rogatka, pierworodny syn Henryka Pobożnego. Spośród Piastów Śląskich powszechnie znany z zamiłowania do walki w szrankach był Henryk IV Probus.

Turniej był swoistym „wentylem bezpieczeństwa” dla ambitnych, żądnych władzy i zwycięstw rycerzy. Symulowane walki dawały rycerstwu zajęcie, kanalizowały ich energię i agresję. Lepiej było dla księcia czy króla organizować turniejerycerskie, niż prowadzić kosztowne i ryzykowne wojny.

W programie:
Walki rycerskie, pokazy konne, musztra, żonglowanie chorągwiami, prezentacja artylerii, pokazy dawnych tańców, obozowisko rycerskie, teatr ognia, turniej indywidualny „O Złoty Warkocz Tarłówny”, turniej drużynowy, pokaz zapasów średniowiecznych, bitwa z udziałem wszystkich wojsk, teatr ognia, pokaz sztucznych ogni.

Wykonawcy:
Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski, Podkarpacka Rewia Konna „Ploklan”, Agencja Eventów Historycznych „Sarmata”, Grupa „Katana” z Tarnobrzega, Niepołomickie Bractwo Rycerskie, Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej, Konfraternia Rycerska, Grupa Per Seacula, Grupa Totum ab alto, Najemnicy Bocheńscy, Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża, Grupa Szermierczo-Teatralna „Memento Mori” (Czechy), Bractwo Rycerskie św. Jerzego z Wyszehradu (Węgry), Teatr ognia z Szczurowej „Fire and Drums”.

Imprezy towarzyszące:
21 września (sobota) godz. od 10.00 do 18.00 przy Zamku w Dębnie odbędzie się V Regionalny Czempionat Hodowlany Koni Rasy Śląskiej i II Regionalny Czempionat Polski Koni Rasy Zimnokrwistych, konkurs zręczności powożenia zaprzęgami parokonnymi, konkurs siły uciągu.
21-22 września (sobota-niedziela) w okolicy Zamku odbywać się będzie impreza kulturalno-edukacyjna „W rycerskim obozowisku”. Powstanie obozowisko składające się z namiotów rycerskich, gdzie prezentowane będzie uzbrojenie i wyposażenie dawnego wojska.

Bilety wstępu na Turniej: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.
Bilet wstępu do Zamku: 4 zł.

Program Turnieju Rycerskiego – Dębno 22 września 2013 r.

12.00 – Prezentacja kadetów
– harce rycerskie
13.00 Oficjalne otwarcie Turnieju, przemarsz wojsk
13.15 Pokaz sprawności husarii – SOK A. Bury
13.35 Pokaz Bractwa św. Jerzego z Węgier
14. 05 Słowianie i Wikingowie – pokaz walk wojów wczesnośredniowiecznych – Woje Lubomira.
14.30 Prezentacja wojsk XVII wiecznej Japonii – Grupa „Katana – Tarnobrzeg”
14.50 Pokaz sprawności indywidualnej husarzy – SOK A. Bury
15.35 Melle – walki średniowiecznych rycerzy
15.55-16.00 Przerwa
16.00 Pokaz Grupy Memento Mori – Czechy
16.20 Sąd nad czarownicą – AIH Sarmata
16.50 Pokaz łucznictwa konnego – Grupa „Ploklan”
17.10 Inscenizacja – Odsiecz wiedeńska 1683
17.40 Melle – walki średniowiecznych rycerzy
18.00 Słowianie i Wikingowie – pokaz walk wojów wczesnośredniowiecznych – Woje Lubomira.
18.20 Pokaz artyleryjski – strzelanie z wszystkich dział
18.50 Finał Turnieju bojowego – wręczenie trofeum
19.05 Pojedynki na broń białą
19.15 Teatr ognia – grupa ze Szczurowej
19.40 Inscenizacja bitwy końcowej
20.00 Przemarsz wojska

Muzeum Okręgowe w Tarnowie / IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast