Nie przegap
Strona główna » Kultura » Za nami „Krakowski Wianek”

Za nami „Krakowski Wianek”

W piękny majowy weekend, 20, 21 i 22 maja w parku w Szczurowej zabrzmiała muzyka folkloru krakowskiego podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka „KRAKOWSKI WIANEK”.

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 15. zespołów regionalnych w tym: 6. zespołów prezentujących formy autentyczne, 9. zespołów prezentujących formy artystycznie opracowane, 14. kapel ludowych, w tym: 2. kapel młodzieżowych i 12. kapel dorosłych, 35. grup śpiewaczych, 4. solistów-instrumentalistów oraz 2. mistrzów i 6. uczniów z 9 powiatów województwa małopolskiego. Na estradzie wystąpiło ok. 1000 wykonawców z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, krakowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, tarnowskiego, wielickiego.

Prezentacje poszczególnych wykonawców oceniała Komisja Artystyczna w składzie:
– Aleksandra SZURMIAK-BOGUCKA – etnomuzykolog z Krakowa (przewodnicząca)
– Janina KALICIŃSKA – choreograf z Krakowa
– Wiesława HAZUKA – choreograf z Tarnowa
– Jadwiga ADAMCZYK – muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
– Aleksander SMAGA – muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
– Benedykt KAFEL – etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Przegląd poprowadził Stanisław Gurgul.

W kategorii zespołów prezentujących formy autentyczne I miejsce i nagrodę główną Krakowski Wianek oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 500 zł otrzymał Zespół Pieśni i Tańca IWKOWIANIE z Iwkowej, gm. Iwkowa pow. brzeski.

W kategorii zespołów prezentujących formy artystycznie opracowane I miejsce i nagrodę główną Krakowski Wianek oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 500 zł otrzymał Zespół Regionalny SCUROSKO MAGIERECKA ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski.

W kategorii młodzieżowe kapele ludowe dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł każda otrzymały Kapela Ludowa MŁODZI SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. Tarnowski oraz Kapela Ludowa PASTUSZKOWE GRANIE ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski.

W kategorii dorosłe kapele ludowe dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł każda otrzymały Kapela Ludowa ŁAPANOWIANIE z Łapanowa, gm. Łapanów, pow. Bocheński oraz Kapela Ludowa KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ z Brzeska, gm. Brzesko, pow. Brzeski.

W kategorii mistrz i uczeń I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 350 zł otrzymali MISTRZ – Michał PASTUCH – heligonista ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. Brzeski oraz uczniowie: Daniel PASTUCH – Rudy Rysie, Bartosz KLIMAJ – Szczurowa, Adrian GAŁEK – Szczurowa, Damian MAJ – Uście Solne, Paweł DULĘBA – Zaborów.

W kategorii instrumentalistów dwa równorzędne I MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł każda otrzymali Józef RÓŻYŃSKI – heligonista z Bochni, gm. Bochnia pow. bocheński oraz Tomasz FERENC – klarnecista z Trzciany, gm. Trzciana, pow. bocheński.

W kategorii grupy śpiewacze trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 250 zł każda otrzymali Grupa Śpiewacza GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. Tarnowski, Męska Grupa Śpiewacza POGÓRZANIE z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski
oraz Grupa Śpiewacza SIEDLECANKI z Siedlca, gm. Bochnia, pow. Bocheński.

Komisja podkreślała szczególne znaczenie przeglądu KRAKOWSKI WIANEK dla animacji folkloru regionu Krakowiaków Zachodnich i Wschodnich. Z dużą radością stwierdziła także, że obecna edycja przeglądu o charakterze konkursowym cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem wykonawców, którzy prezentowali wysoką jakość merytoryczną repertuaru grup śpiewaczych, w większości prezentowały stare, tradycyjne pieśni. Sześć regionalnych zespołów prezentując swoje programy odtworzyło obyczajowość i obrzędowość tradycyjnej wsi, która dziś właściwie nie istnieje. Także noszony przez uczestników strój cieszył swoim wyglądem i nawiązywaniem do odległej przeszłości. Niewątpliwą zasługą tego stanu rzeczy są warsztaty szkoleniowe, organizowane rokrocznie przy okazji konkursu.

Organizatorami konkursu było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej oraz Urząd Gminy Szczurowa.

 

Galerie zdjęć

Galeria zdjęć z występów – gck-szczurowa.pl

Galeria zdjęć z występu zdobywców I miejsca w kategorii zespołów prezentujących formy autentyczne – iwkowa.pl


Beata Marzec

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast