Nie przegap
Strona główna » Region » Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach – więcej niż tradycja

Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach – więcej niż tradycja

witosPierwsza niedziela po Wszystkich Świętych to w Wierzchosławicach uroczysty dzień Zaduszek Witosowych. W tym dniu przy Grobie chłopskiego premiera, męża stanu i przywódcy polskich chłopów – Wincentego Witosa gromadzą się ludowcy i sympatycy z całej Polski. Przybywają tu od kilkudziesięciu lat. Składają hołd i szacunek Wincentemu Witosowi oraz Jego najwierniejszemu uczniowi – Stanisławowi Mierzwie, który 31 lat temu spoczął obok Niego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją 6 listopada o godzinie 9: 30, w miejscowym kościele parafialnym odprawiona zostanie msza św. za śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwę, wnuka Witosa-Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców Następnie, przy akompaniamencie orkiestry dętej na wierzchosławickim cmentarzu uczestnicy Zaduszek zgromadzą się wokół Kaplicy Witosa i Jego rodziny, gdzie złożą wiązanki kwiatów.

Na koniec uroczystości goście udadzą się do Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

Zaduszki Witosowe to więcej niż tradycja głęboko wpisane w ziemię małopolski. Zaduszki Witosowe, to szczególna atmosfera miejsca parafialnego cmentarza w Wierzchosławicach, gdzie stawało się zawsze tuż obok ludzi-autorytetów, patriotów zatroskanych o losy naszego państwa. Gdzie pośród wiekowych olbrzymich dębów maleją codzienne osobiste problemy. A jeśli nawet nie, to na pewno widzi się je w innym wymiarze. Kto tu choć raz był, wie o czym mówię.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa
Janusz Skicki

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast