Nie przegap
Strona główna » Region » Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach – więcej niż tradycja

Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach – więcej niż tradycja

witosPierwsza niedziela po Wszystkich Świętych to w Wierzchosławicach uroczysty dzień Zaduszek Witosowych. W tym dniu przy Grobie chłopskiego premiera, męża stanu i przywódcy polskich chłopów – Wincentego Witosa gromadzą się ludowcy i sympatycy z całej Polski. Przybywają tu od kilkudziesięciu lat. Składają hołd i szacunek Wincentemu Witosowi oraz Jego najwierniejszemu uczniowi – Stanisławowi Mierzwie, który 31 lat temu spoczął obok Niego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją 6 listopada o godzinie 9: 30, w miejscowym kościele parafialnym odprawiona zostanie msza św. za śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwę, wnuka Witosa-Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców Następnie, przy akompaniamencie orkiestry dętej na wierzchosławickim cmentarzu uczestnicy Zaduszek zgromadzą się wokół Kaplicy Witosa i Jego rodziny, gdzie złożą wiązanki kwiatów.

Na koniec uroczystości goście udadzą się do Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

Zaduszki Witosowe to więcej niż tradycja głęboko wpisane w ziemię małopolski. Zaduszki Witosowe, to szczególna atmosfera miejsca parafialnego cmentarza w Wierzchosławicach, gdzie stawało się zawsze tuż obok ludzi-autorytetów, patriotów zatroskanych o losy naszego państwa. Gdzie pośród wiekowych olbrzymich dębów maleją codzienne osobiste problemy. A jeśli nawet nie, to na pewno widzi się je w innym wymiarze. Kto tu choć raz był, wie o czym mówię.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa
Janusz Skicki

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast