Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zagrożone pasieki. Zgnilec amerykański atakuje

Zagrożone pasieki. Zgnilec amerykański atakuje

pszczoły-563x353W pasiece w Porębie Spytkowskiej oficjalnie potwierdzono występowanie zgnilca amerykańskiego. Jej właściciel musiał uśmiercić ponad tysiąc pszczół, a ule spalić. Pszczelarze z gminy Brzesko martwią się o swoje pasieki. Zgnilec amerykański to jedna z najpoważniejszych chorób pszczół. Jest bardzo zaraźliwa, szybko się rozprzestrzenia.

Przez kilka lat w naszym regionie mieliśmy spokój z tą chorobą – mówią pszczelarze z gminy Brzesko. Zgnilec amerykański pojawił się w pasiece w Porębie Spytkowskiej. Ta musiała być zlikwidowana. Choroba zwalczana jest z urzędu, czyli za likwidacje ognisk choroby płaci państwo. Stanisław Paryło, który pasiekę ma od ponad czterdziestu lat podkreśla, że nie nigdy nie miał z tym problemu.– Bardzo trzeba uważać. Przede wszytki musi być higiena w pasiece. Pszczoły muszą mieć odpowiednie poidełka. Trzeba też wymieniać ramki i plastry na których pszczoły gromadzą miód- mówi.

Choroba dziesiątkuje tysiące pszczół. Bakteria zgnilca amerykańskiego rozprzestrzenia się przez nieodpowiedzialnych pszczelarzy amatorów, którzy nie dbają o ule. W Polsce nie ma obowiązku rejestracji pasiek, tak jak to jest w Czechach czy na Słowacji. To błąd uważa Janusz Filip, prezes Brzeskiego Koła Pszczelarzy. – Można by było wdrożyć programy leczenia pszczół – podkreśla. Pszczelarze w tej sprawie zwrócili się już do parlamentarzystów.

rdn.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast