Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zalana Gmina Brzesko – 21 czerwca – zdjęcia

Zalana Gmina Brzesko – 21 czerwca – zdjęcia

SONY DSCPo upalnym dniu, w godzinach wieczornych 21 czerwca przeszła nad Małopolską niezwykle intensywna ulewa. Szczególnie dała się we znaki mieszkańcom południowej części Gminy Brzesko.

Efektem ulewnych opadów są dziesiątki podtopionych gospodarstw domowych, powalone drzewa i nieprzejezdne drogi.

Jak wynika z danych meteo z niedawno zamontowanej stacji meteorologicznej w Brzesku nad Brzeskiem mogło spaść nawet 74 mm deszczu. W efekcie poziom rzeki Uszwicy w ciągu kilkudziesięciu minut podniósł się w ciągu 3 godzin o blisko 3,9 metra.

W Jasieniu wezbrana woda wydostała się z rowów na jezdnię, dodatkowo zalewając w dwóch miejscach trasę E-4, co w efekcie spowodowało znaczne utrudnienia w ruchu. Momentami samochody poruszały się wahadłowo.  Wzdłuż trasy E-4 powstały olbrzymie rozlewiska – największe w Jadownikach w pobliżu skrzyżowania ul. Sportowej, Wincentego Witosa oraz E-4 – kilkanaście hektarów znalazło się tam pod wodą.

W Jadownikach doszło dodatkowo do licznych podtopień za sprawą potoku Grodna, którego wody wdarły się do domów i piwnic m.in. na Ulicy Środkowej i Wschodniej. W kilku przypadkach woda w znaczący sposób utrudniła opuszczenie domów przez osoby starsze lub chore.

Większość poszkodowanych nie ukrywa zaskoczenia tak znacznymi wystąpieniami wód z Grodnej oraz zniszczeniami jakie wyrządziła.

W akcji ratunkowej cały czas biorą udział druhowie z Państwowej  i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy wspierają mieszkańców w usuwaniu zniszczeń. Prace koordynuje Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na terenie Gminy Brzesko wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego. pracownicy Urzędu Miejskiego są obecni w tych miejscach dostarczając worki do zabezpieczenia domów, dowożony jest również piasek.

Filmy i zdjęcia można przesyłać na adres: redakcja@informatorbrzeski.pl

IB

Foto. Maciej Mazur


Foto. Piotr Słowiak

Foto. Joanna – Skutki piatkowej burzy w Jasieniu ul. Klonowa

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast