Nie przegap
Strona główna » Region » ZAPUSTNY PRZEGLĄD GRUP CYGAŃSKICH

ZAPUSTNY PRZEGLĄD GRUP CYGAŃSKICH

plakat_cyganyOstatnie dni karnawału to tradycyjnie czas wszelkich uciech – organizowane są bale, prywatki, by z nadejściem Środy Popielcowej ucichnąć ze względu na rozpoczynający się 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Okres karnawału w dawnej Polsce obfitował, szczególnie na wsiach w wiele zwyczajów. Ze względu na przeobrażenia społeczne takie obyczaje jak np. „chodzenie po cyganach” odchodzą niestety w zapomnienie.

Ludowy zwyczaj karnawałowy przebierania się w różne kostiumy znany był w Polsce już w czasach średniowiecznych. W ostatni dzień karnawału zwany zapustami przebierano się za Cyganów, Żydów, za chłopów, za dziadów, a kobiety podobnie za Cyganki, za Żydówki, wiejskie kobiety i dziewki, upodobniając się mową i gestami do osób, z którymi się utożsamiali. Tak przebrana młodzież i dzieci odwiedzały domy i jeśli nie zostały rozpoznana – zbierała pieniądze i żywność na zabawę w ostatki.

Z dawnego obrzędu już niewiele pozostało, jednak mieszkańcy gminy Lipnica Murowana wytrwale podtrzymują prastary zwyczaj. Zapraszamy 7 lutego 2016 do Wiejskiego Domu Ludowego w Lipnicy Górnej, gdzie wesoła maskarada zapustna rozbawi każdego, a być może Cyganki wywróżą przyszłość z kart.

GDK

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast