Don't Miss
Home » Wiadomości » Zmarł Honorowy Obywatel Brzeska

Zmarł Honorowy Obywatel Brzeska

W ostatnią niedzielę 8 kwietnia, dożywając sędziwego wieku 95 lat zmarł Kazimierz Zając. W latach 1940 – 1944 był więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, potem jeszcze kilka miesięcy spędził w obozie Buchenwald.

Kazimierz Zając urodził się w Jasieniu w 1923 roku. Po wybuchu II wojny światowej jako więzień polityczny  został aresztowany i osadzony w Tarnowskim więzieniu. Wiosną 1940 roku,wraz z pierwszym transportem wywieziony został do obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, w obozie nadano mu numer 261. W oświęcimskim obozie zagłady przetrzymywano go aż do 1944 roku, jednak koniec wojny zastał go jako więźnia innego równie niesławnego obozu  KL Buchenwald w Ettersberg niedaleko Weimaru.

>Po wojnie Kazimierz Zając studiował w Akademii Handlowej w Krakowie, po jej ukończeniu pracował w okocimskim browarze. Był założycielem i wieloletnim prezesem brzeskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Przez całe swoje życie prowadził działalność kombatancką, spotykał się z młodzieżą, której przekazywał wiedzę na temat piekła na ziemi które Niemcy zgotowali więźniom obozów koncentracyjnych. 
Za swoją działalność w 2000 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska.

Pogrzeb Ś.P. Kazimierza Zająca odbędzie się 13 kwietnia, w piątek, o godzinie 14.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Brzesku.


brzesko.info.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast