Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zmarł Władysław Konieczny, kustosz dworu w Dołędze

Zmarł Władysław Konieczny, kustosz dworu w Dołędze

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW dniu 9 sierpnia b.r. zmarł w Tarnowie Władysław Konieczny, historyk, długoletni kustosz placówki muzealnej Dwór w Dołędze (gm. Szczurowa), Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Postać ceniona, znana i lubiana w środowisku muzealnym, ludzi kultury i nauki.

Urodził się 15 sierpnia 1945 r. w Łęgu Tarnowskim. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim prawo i historię. Obydwa kierunki studiów ukończył z tytułem magistra. Od 1983 r. pracował w Muzeum Okręgowym w Tarnowie jako kierownik jego oddziału Dwór w Dołędze. W 2012 roku przeszedł na emeryturę. Był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i wieloma odznaczeniami resortowymi.

Autor licznych publikacji w czasopismach naukowych i prasie lokalnej, oraz podstawowej monografii pt. „Dwór w Dołędze”. Organizator wielu cyklicznych imprez kulturalnych; jak chociażby znanych koncertów muzycznych w dołęskim dworze. Znakomity znawca dziejów emigracji polskiej, powstania i rabacji z 1846 r., powstania styczniowego.

Władysław Konieczny był człowiekiem o wielkiej kulturze osobistej, niezwykle wrażliwym na krzywdę ludzką, uczynnym i koleżeńskim. Znakomicie wykształcony, posługujący się biegle językami obcymi – angielskim i hiszpańskim. Miał liczne grono przyjaciół w kraju i za granicą. Najbardziej jednak lubili go i cenili koledzy muzealnicy. Jeśli przybyło się do dworu w Dołędze, to było to prawdziwe święto. Serdeczne powitania przez pana Władysława i Jego wspaniałą żonę Irenę, jak w prawdziwym staropolskim dworze. Córki Magda i Ewa często pomagały rodzicom w pełnieniu obowiązków gospodarzy domu.

Władysław Konieczny przeżył 68 lat. Straszna choroba nie pozwoliła Mu na emeryturze odpocząć po długich latach pracy. Dwór w Dołędze, któremu poświęcił prawie całe swoje zawodowe życie, osamotniał. Po starym parku już nie będzie przechadzał się człowiek, który dbał o samotną sowę, jeże, wiewiórki.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie

1 komentarz

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast