Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Polarlicht_2Już dzisiaj – 13 kwietnia nad Polską prawdopodobnie będzie można podziwiać zorzę polarną. Wszystko dzięki najsilniejszemu w tym roku rozbłyskowi na Słońcu i wyrzucie plazmy, która zmierza w stronę Ziemi.

Nad Polską zorza polarna ma pojawić się w sobotni wieczór, prawdopodobnie około godz. 22. Zjawisko będzie widoczne z dala od wielkich miast, w których jasne światła mogą przyćmić zorzę. Największe szanse na zobaczenie tego nietypowego w naszym kraju zjawiska, będą mieli mieszkańcy północnych regionów. Według astronoma z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, Jerzego Rafalskiego, jeśli zorza w Polsce się pojawi, to nagle, nieoczekiwanie i najwyżej na pół godziny.

Zorza polarna jest zjawiskiem zachodzącym na wysokości od 65 do 400 km nad powierzchnią ziemi. Najczęściej występuje na obszarach podbiegunowych, a jej kolory to efekt reakcji między cząsteczkami wiatru słonecznego a cząsteczkami powietrza.

Warto wykorzystać nadarzającą się okazję do obserwacji – zwłaszcza ze pogoda dopisuje. Prosimy również o nadsyłanie na adres redakcja@informatorbrzeski.pl zdjęć i filmików Waszych obserwacji zorzy. Postaramy się je opublikować.

wiadomosci24.pl/Anna Grochowina

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast