Nie przegap
Strona główna » Kultura » „Źródło” – Małopolska Nagroda Poetycka

„Źródło” – Małopolska Nagroda Poetycka

Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie wspólnie z Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego – zorganizuje w tym roku konkurs pn. Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”. Konkurs skierowany jest do poetów jeszcze nieznanych bądź mało znanych, niezrzeszonych w związkach twórczych, lecz mających coś ciekawego do powiedzenia na temat: kim jesteśmy, dokąd idziemy, jak siebie jako Polaków oceniamy, czego się w życiu mamy mocno trzymać, z jakich źródeł wynika nasz system wartości, co jest w nim istotne i ważne.

Temat z pewnością zachęca do szerszej refleksji poetyckiej, połączonej z wyobraźnią i wrażliwością na piękno rodzimego krajobrazu, z empatycznym odczuwaniem bogactwa duchowego innego człowieka. Topos domu rodzinnego, motyw dzieciństwa, prawda o współczesnych dramatach ludzkich, temat ziemi, ekologii, etos pracy, patriotyzm, polskość a uniwersalność, odkrywanie siebie samego dla siebie – to tylko niektóre tematy do podjęcia i przetransponowania na język poezji.

Pomysł na konkurs zrodził się w Borzęcinie, we wspólnych dyskusjach z Józefem Baranem, naszym znakomitym poetą – komentuje Piotr Kania, dyrektor GOK Borzęcin. – Józef nosił się z zamiarem organizacji takiego przedsięwzięcia już od kilku lat – wiadomo jednak, że bez wsparcia instytucji i środków finansowych trudno to zrobić. Z pomocą przyszedł radny wojewódzki Adam Kwaśniak, któremu inicjatywa ta bardzo się spodobała i obiecał dołożyć wszelkich starań, aby tak ważna idea zyskała poparcie u władz wojewódzkich. Jak obiecał, tak zrobił. I za to bardzo dziękuję.

Konkurs Poetycki „Źródło” ma charakter otwarty. Szczególnie adresowany jest do poetów nieznanych lub mało znanych i debiutujących. Mogą w nim brać udział wszystkie osoby pełnoletnie, niezrzeszone w związkach twórczych i stowarzyszeniach literackich.

Warunkiem udziału jest nadesłanie na adres Organizatora, czterech egzemplarzy wydruków – zestawu trzech do pięciu utworów poetyckich. Utwory nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.

Konkurs taki jak „Źródło” zasługuje na wsparcie samorządu wojewódzkiego – mówi Adam Kwaśniak, radny województwa małopolskiego. – Wiele osób pisze do szuflady i nie ma okazji pochwalić się swoją twórczością, być docenionym przez profesjonalnych twórców, a tym samym wypłynąć na szersze wody. Ten konkurs może to zmienić.

Laureaci Konkursu Poetyckiego zostaną uhonorowani nagrodami i wyróżnieniami pieniężnymi o łącznej puli kilkunastu tysięcy złotych.

Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi w drugiej połowie roku podczas uroczystej gali. Nagrodzone prace oraz inne zakwalifikowane przez jury zostaną opublikowane w okolicznościowym wydawnictwie pokonkursowym.

W poezji liczy się przede wszystkim piękne „źródlane” słowo. „Bądź poezjo źródełkiem czystym, co śpiewa pod łopianem pieśń czystą o nadziei” – napisał poeta współczesny w jednym z wierszy. Takie właśnie słowa liryki czystej – celne, ważne, piękne, oryginalne i autentyczne chcielibyśmy ocalać i nagradzać w konkursie – mówi Józef Baran, przewodniczący konkursowego jury.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast