Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » 110-lecie OSP Łoniowa

110-lecie OSP Łoniowa

2589-1Ochotnicza Straż Pożarna w Łoniowej powstała w 1906 roku. Do celów jednostki należy między innymi upowszechnianie kultury fizycznej, sportu, ale też działalność kulturalno-oświatowa i wspomaganie rozwoju lokalnej społeczności. OSP Łoniowa obchodzi w tym roku 110 lat istnienia. Z tej okazji, czwartego września odbędzie się w budynku remizy specjalna uroczystość.

Obchody rocznicy rozpoczną się o godzinie 15:00 od jubileuszowej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Łoniowej. Następnie strażacy przedefilują do Amfiteatru. Podczas oficjalnej części uroczystości wręczone zostaną odznaczenia. Wieczorem, o godzinie 18:00 rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej z Łysej Góry. Wystąpią także zespoły regionalne: Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Niedźwiedzoki”. Ostatnim punktem obchodów będzie zabawa taneczna, która zacznie się o godzinie 20:00.

Remiza OSP jest prawdziwym centrum kulturalnym miejscowości. Ma tam miejsce siedziba Stowarzyszenia Folklorystycznego „Łoniowiacy” a także działającego pod tą samą nazwą Zespołu Pieśni i Tańca. Organizacje te od początku swojego istnienia ściśle współpracują z miejscową strażą. Wspólnie zajmują się m.in. organizowaniem imprez środowiskowych, takich jak Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiaczek” oraz lokalne Święto Łopołki. Przy OSP Łoniowa działa również Klub Honorowych Dawców Krwi.

W budynku remizy znajduje się świetlica wiejska, która w ostatnich latach została zmodernizowana i doposażona. Organizowane są tam regularnie imprezy okolicznościowe, ale też warsztaty i szkolenia m.in. z obsługi komputera, które służą aktywizacji w szczególności starszych mieszkańców gminy. W świetlicy mieści się też – oddana do użytku w marcu 2015 roku – Izba Pamięci Wsi, gdzie znajdują się witryny muzealne z wystawami dotyczącymi historii miejscowości i okolic. Można tam odnaleźć prawdziwe skarby lokalnej historii: zabytkowe dokumenty, fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, ubiory, instrumenty muzyczne, a nawet sprzęt strażacki. Na miejscu prowadzone są też warsztaty edukacyjne i historyczne.

Jednostka OSP w Łoniowej była wielokrotnie doceniana, nie tylko w gminie, ale nawet na szczeblu wojewódzkim. W czerwcu tego roku strażacy zajęli trzecie miejsce w konkursie „Najlepsza jednostka OSP województwa małopolskiego 2016”.

ug