Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » 500-lecie Kościoła w Iwkowej

500-lecie Kościoła w Iwkowej

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej należy do grupy najstarszych drewnianych świątyń zachowanych na terenie Małopolski. Wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych i włączony do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Jest jednym z pretendentów do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zbudowany został, w samym sercu Iwkowej, 500 lat temu. Usadowiony na niewielkim wzniesieniu, otoczony starymi drzewami, pośród równie starej iwkowskiej nekropolii, urzeka prostotą drewnianej budowli i imponującym wnętrzem, skrywającym znakomite dzieła gotyckiej i barokowej sztuki sakralnej.

W ostatnich latach przeprowadzono szereg prac konserwatorskich i renowacyjnych mających na celu przywrócenie wnętrza kościoła do stanu pierwotnego.

25 listopada 2018 roku w sali GOK w Iwkowej odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów 500-lecia kościoła, na które licznie przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Starostwa Powiatowego i  samorządu gminy.

Głównymi punktami programu, przygotowanymi przez organizatorów, tj. Parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iwkowej, Gminę Iwkowa, Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną, były prelekcje ks. Stanisława Pietrzaka pt. „W poszukiwaniu najdawniejszych korzeni chrześcijaństwa w naszym regionie”  oraz mgr Gabrieli Stawowiak pt. „Kompleksowe prace konserwatorskie we wnętrzu Kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej w latach 2008-2017.

Na zakończenie Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński wręczył zaangażowanym w konserwację kościoła pamiątkowe płaskorzeźby oraz skierował szczególne słowa podziękowania do ks. Józefa Gurgula – proboszcza parafii. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkową publikację wydaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwkowej.

(B.K, I.G)

Fot. Małgorzata Gutowicz

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast