Nie przegap
Strona główna » Kultura » III miejsce Jadwigi Czarneckiej na festiwalu pianistycznym

III miejsce Jadwigi Czarneckiej na festiwalu pianistycznym

Od 28 do 30 marca 2019 r. w wielkopolskiej Słupcy odbywał się V Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty. Wzięło w nim udział 59 młodych wykonawców, a w jury konkursowym zasiadali wybitni polscy pianiści. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli znani muzycy: Marcin Masecki i Paweł Wakarecy. Jadwiga Czarnecka – uczennica Szkoły Muzycznej I st. w Domosławicach zajęła III miejsce (I nie przyznano) w V Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluty w Słupcy.

Jadwiga Czarnecka jest uczennicą klasy fortepianu Marcina Szlachty. Na swoim koncie ma już szereg wyróżnień i nagród w krajowych konkursach pianistycznych.

Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty odbywa się w Słupcy co dwa lata od 2011 roku. Ma charakter konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży – uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. Zgodnie z regulaminem konkursu wszyscy uczestnicy muszą wykonać przynajmniej jeden utwór tego kompozytora.

Apolinary Szeluto patron Festiwalu Pianistycznego w Słupcy to polski muzyk, kompozytor, adwokat i notariusz, który należał do grupy kompozytorów Młodej Polski (do tej grupy zaliczani byli m.in. Karol Szymanowski oraz Witold Różycki). Od 1934 r. kompozytor mieszkał właśnie w Słupcy, gdzie pracował jako notariusz. To właśnie w tym mieście stworzył wiele ciekawych i cenionych kompozycji.

Jadwiga Czarnecka gry na fortepianie uczy się dopiero 2,5 roku. Równocześnie uczy się gry na skrzypcach (ostatni, 6 rok). W ostatnim konkursie w Słupcy z uwagi na kategorie wiekowe, grała z dziećmi, które uczą się gry na fortepianie minimum 5 lat.

Gratulujemy!

IB / Face Music / magazynvip.pl