Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Akcja krwiodawstwa w Jadownikach / zdjęcia

Akcja krwiodawstwa w Jadownikach / zdjęcia

DSC_5155-cropBlisko 10 litrów krwi oddali uczestnicy akcji krwiodawstwa w Jadownikach, która odbyła się 10 sierpnia na stadionie „Jadowniczanki”.

Mieszkańcy Jadownik, ale nie tylko mogli oddać krew w mobilnym punkcie poboru z Krakowa. Celem akcji było powiększenie „banku” życiodajnego płynu na wakacje, kiedy to – jak wynika ze statystyk – zapotrzebowanie na krew jest zwiększone w związku z różnego rodzaju wypadkami.

Krew mogły oddać zdrowe osoby w wieku 18-60 lat. Najpierw personel medyczny wykonywał podstawowe badania, po których okazywało się, czy chętny może zasiąść na fotelu dla honorowego dawcy. Część osób zostało odrzuconych – ostatecznie krew oddało 22 osoby / 9 900 ml.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa użytkuje mobilny punkt poboru krwi na bazie wysokopodłogowego autobusu Mercedes Travego. Mobilne punkty poboru krwi umożliwiają zrealizowanie pełnego procesu pobierania krwi, tj.: rejestracji dawców, badania lekarskiego, pobieranie próbek krwi, kwalifikacji dawców i pobieranie krwi. Wyposażenie  autobusu zapewnia odpowiednie warunki pracy personelu oraz pełne zabezpieczenie dawcy.

Mobilny punkt poboru krwi odwiedza przede wszystkim małe miejscowości w Województwie Małopolskim. Mobilna forma poboru krwi cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, do których dojeżdża „krwiobus”.

Akcję poboru krwi realizował zespół wyjazdowy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, a organizatorem akcji był LKS „Jadowniczanka”.

Pomysłodawcom gratulujemy pomysłu, a wszystkim którzy poświęcili swój czas dziękujemy za włączenie się w piękną ideę krwiodawstwa.

Podczas akcji krwiodawstwa w sąsiednim Sterkowcu w dniu 1 sierpnia udało się zebrać 4 500 ml.

Osoby które nie zdążyły jeszcze wziąć udziału w akcji krwiodawstwa w tym miesiącu – będą mogły oddać swoją krew 21 sierpnia przed sklepem Intermarche w Brzesku (ul. Mickiewicza 2) w godz. 10:00 15:00.

Foto-Hajduk

IB