Nie przegap
Strona główna » Kultura » Ale, ale … Dni Czchowa’ 2019!

Ale, ale … Dni Czchowa’ 2019!

Za nami święto Czchowa i dwa dni rozrywki dla wszystkich. Tak naprawdę czy wszyscy dobrze się bawili nie wiem, ale ta publiczność, która dopisała raczej tak. Gusta i guściki mamy różne i nad tym nie będziemy się rozwodzić, ani też nad tym co ile kosztuje. Przygotowanie każdego wydarzenia kulturalnego jest naprawdę pracochłonne, a dzięki wsparciu wielu osób – tym finansowym, technicznym i osobowym – udaje się zrealizować postawione cele i tak też było w tym roku. Serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe oraz wszystkim osobom za pomoc techniczną i wsparcie osobowe. Każda pomoc była niezwykle cenna.

Powróćmy teraz do samej imprezy – Dni Czchowa odbyły się 27 i 28 lipca 2019 r. na Rynku w Czchowie. Pogoda nam sprzyjała, niby gorąco, niby straszyło, a jednak pozwoliła na zrealizowanie wszystkich punktów zgodnie z planem. Dopisała również publiczność, która przez dwa dni – jak było widać – świetnie się bawiła. Szacunkowo przez dwa dni odwiedziło nas 4 tysiące osób.

W tym roku postawiliśmy zdecydowanie na rozrywkę przepełnioną dobrym humorem i tańcem. Ale zacznijmy od początku. Wystartowaliśmy w sobotę grą terenową „Przygoda z czchowskim lwem”. To była jej premiera, a pomysł i wykonanie należał do Pauliny Kumorek. Działanie to realizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej w ramach zadania pt. „Historyczny Czchów” w ramach projektu grantowego pt. „Promocja zasobów i walorów obszaru Śliwkowego Szlaku w oparciu o markę lokalną” Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” – projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W grze wzięło udział 7 drużyn. I miejsce zajęła drużyną „Rybka”, II – drużyna Magdaleny Pytel, a III drużyny Pauliny Sapała i Beaty Kończyk. Gratulujemy!!! Nagrody dla uczestników ufundowali: HYDRO TEX, Zdzisław Pośliński Wojakowa, Pizzeria Słoneczny Stok z Czchowa, Kajaki Dunajcem i Firma NITUS Bramy, Okna, Drzwi. Serdecznie dziękujemy.  Również w ramach tego samego projektu w niedziele można było podziwiać prace wykonane przez uczestników warsztatów plastycznych.

Równocześnie przed sceną trwały animacje dla dzieci prowadzone przez bardzo sympatyczne animatorki, które w zabawy angażowały również nieco starsze dzieci (rodziców). Obok miejsca z zabawami panie malowały buzie – a efekt po zabiegu – był imponujący! Było zabawnie, kolorowo i bardzo przyjemnie. Ta sama atmosfera towarzyszyła również w drugim dniu dni Czchowa, po prostu animatorki były the best!

Tuż przed 19-tą scena należała do tancerek z sąsiedniej gminy Gnojnik. Show dance jakie zaprezentowały dziewczęta zostało nagrodzone wielkimi brawami. Ich profesjonalizm i urok osobisty bez wątpienia przyciągnął uwagę publiczności. Wystąpiły trzy grupy taneczne „Mini Szkrab”, „Szkraby”, „Mini Piratki”.

O 20-tej scena należała do kabaretu „CZWARTA FALA”. Artyści rozbawili publiczność nie tylko wykonem hitu „Wieśka Tico”, ale również innymi parodiami np. Zenona Martyniuka. Skecze i różne humorystyczne opowiastki porwały publiczność w świat pełen humoru.

Wprawieni w dobry nastrój, za sprawą gwiazdy sobotniego wieczoru Zespołu „ANDRE”, zaczęliśmy tańczyć i śpiewać znane hity disco polo. Doskonały kontakt wokalisty Andrzeja Marcysiaka z publicznością sprawił, że zespół bisował kilkukrotnie, a „Ale ale Aleksandra” śpiewała cała publiczność.

Bardzo płynnie w tanecznym klimacie przeszliśmy do dyskoteki pod gwiazdami z DJ Robertusem, który wprawił wszystkich w mega dobry nastrój, który nam towarzyszył do następnego dnia.

W niedzielę o 14-tej zaprosiliśmy na seans do kina Baszta na bajkę o przyjaźni Czkawki i Szczerbatka. Z zaproszenia skorzystało blisko 100 osób.

Wszystkie osoby, które lubią historie oraz ciekawe opowieści zaprosiliśmy do udziału w spacerze po Czchowie i wzgórzu zamkowym, który od 23 czerwca (w każda niedzielę i 15.08.) realizowany jest przez MOKSiR w ramach projektu Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Natomiast o 16-tej dzieci udały się na spacer detektywistyczny z Fishką pt. „Tajemnica starej mapy”. Była to niezwykła przygoda! Pani Fishka – niesamowita przewodniczka, mama i historyk sztuki, w bardzo i to bardzo interesujący, a zarazem owiany tajemnicą sposób zabrała dzieci w niezwykłą podróż do cudownych miejsc naszej czchowskiej ziemi. Trzeba przyznać, że jest świetna w tym co robi! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za spędzenie z nami czasu.

Wyjątkową niespodziankę przygotowała również grupa seniora Nasza Chata, która na tegorocznych Dniach Czchowa wystąpiła w dostojnych i kolorowych strojach nadając barwy całemu wydarzeniu. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia!

Niedzielna scena muzyczna to również koncert laureatów XIII Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Majstersztyk”. W niedzielę wystąpili: Amelia Janik, Kamil Kuśnierz, Karolina Kuśnierz, Gabriela Różak, Anna Grzesicka, Agata Skwarło, Zuzanna Zyznawska, Wiktoria Białek, Milena Kupiec, Jakub Motak, Gabriel Jędryka, Julia Ogorzelec, Paulina Dudek, Kinga Augustyn, Oliwia Nieć, Marcelina Góra. Dziewczęta i chłopcy zostali nagrodzeni brawami od publiczności oraz dyplomami i upominkami od organizatorów konkursu. Gratulujemy wszystkim małym i dużym artystom pięknego wykonania piosenek.

Po koncercie scena należała do Grupy Teatralnej Tymowioki. Teatr dla dzieci i nie tylko pt. „Królewski syn” wszystkich wprawił w zachwyt. Scenografia, charakteryzacja, zaangażowanie i gra aktorów począwszy od dorosłych a skończywszy na tych najmłodszych, muzyka, fabuła opowieści i wiele innych czynników wpłynęły na bardzo i to bardzo pozytywny odbiór sztuki. Wielkie brawa i ogromne uznanie dla wszystkich  osób zaangażowanych w widowisko. Pod urokiem spektaklu i aktorów był również Krzysztof Respondek, który kilkukrotnie wyrażał swój podziw dla grupy Tymowioki.

Tuż po 19-tej na scenę zaprosiliśmy gości z miasta Simleu Silvaniei z Rumunii Burmistrza – Septimiu Cătălin Țurcaș i Daniela Stejeran oraz Burmistrza Czchowa – Marka Chudoby i płk Jerzego Jankowskiego. Wśród wielu miłych słów jakie padły z obu stron było zapewnienie o obustronnej współpracy między samorządami.

Następnie na scenę wkroczyły „Panie Bibliotekarki” i odbyło się wyczekiwane losowanie nagród.  Jak zawsze napięcie wzrastało wraz z zmniejszaniem się nagród. Ale przecież w tej akcji nie chodzi wyłącznie o nagrody lecz o wsparcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie. Gratulujemy paniom z biblioteki kolejnej udanej akcji!

I w taki oto sposób doszliśmy do występu kabaretu Rak w osobach Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek. Niezwykli kabareciarze dali się poznać jako wyjątkowe, wrażliwe i pozytywne osoby. Myślę, że wielu z nas miało przyjemność sfotografowania się z artystami, uzyskania autografu, a nawet rozmowy i zapewne potwierdzi, naszą opinię. Bardzo serdecznie pozdrawiamy Panów Krzysztofów i życzymy dużo, dużo zdrowia i dalszych sukcesów artystycznych!

Przechodząc do samego występu kabaretu Rak – to był genialny! Najpopularniejsi śląscy kabareciarze potwierdzili, że potrafią opowiadać z ogromną dawką humoru o sobie samych, o nas, jak też o niedoskonałościach, które nas otaczają. Są bardzo sympatyczni i popularni, a w Czchowie spotkała ich dodatkowo niespodzianka – odśpiewane życzenia „100 lat” przez publiczność, a to wszystko z okazji imienin obu panów.

Kolejny punkt programy – tym razem muzyczny – to show muzyczno-taneczne w wykonaniu zespołu Hand’s Up. Koncert rewelacyjny! Zawodowi muzycy, wokalistki i tancerki wykonali największe hity lat 80-tych i 90-tych.

Tak pokrótce wyglądały Dni Czchowa’2019. Mam nadzieje, że wszyscy dobrze się bawili, a pozytywna energia, która wszystkim się udzielała pozostanie na długi czas! Serdecznie dziękuję za spędzony z nami czas i zapraszam już za rok!

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe, rzeczowe i osobowe tegorocznej edycji Dni Czchowa. Sponsorami byli: 

Maria i Zbigniew Rabiasz – Firma Rabek, Piotr Nowak Firma NITUS Bramy, Okna, Drzwi, Maria i Władysław Osada Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa OSADA EKO POL WŁADYSŁAW OSADA, Barbara i Dariusz Dubois Firma Sara, Alicja i Kazimierz Malik – Gospodarstwo Ogrodnicze, Ewa i Mieczysław Sumek – Gospodarstwo Ogrodnicze, Alicja i Mieczysław Kocoń – Gospodarstwo Ogrodnicze, Firma „PREMET” z Jurkowa  Justyna i Kamil Kozdrój; Mateusz Kozdrój, System – Dach Zbigniew Jakóbczyk z Tymowej, Małgorzata i Józef Góral – Przedsiębiorstwo GóralMet z Czchowa, Bożena i Leszek Szot – PPUH SZOT z Jurkowa, Estera i Bogdan Wrona – Hurtownia Wramex w Jurkowie, Maria i Tadeusz Cetnarowscy – Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Czchowie, HYDRO TEX, Zdzisław Pośliński Wojakowa, Pizzeria Słoneczny Stok z Czchowa, Kajaki Dunajcem, Zajazd ZAGŁOBA z Jurkowa – Bożena i Mateusz Musiał

Elżbieta Ogiela dyrektor MOKSiRu w Czchowie

Fot. Paulina Kumorek