Nie przegap
Strona główna » Region » Amerykański koncern partnerem ZMT

Amerykański koncern partnerem ZMT

porozumienie01Tarnowskie Zakłady Mechaniczne będą współpracować z jednym z największych koncernów amerykańskiego przemysłu obronnego. Przedstawiciele firmy Raytheon podpisali list intencyjny, zakładający współdziałanie w zakresie tworzenia nowych rozwiązań dotyczących polskiej obrony powietrznej, jak również przygotowania propozycji eksportowych, przeznaczonych na rynki zewnętrzne.

Najważniejszym elementem porozumienie ma być wspólna praca nad rozwojem systemu Patriot. Jak mówi prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło jest on wciąż modernizowany pod kątem przeciwdziałania nowym zagrożeniom. Specjaliści obu firm mają współdziałać w zakresie logistyki i możliwości przetestowania nowych rozwiązań. Ponadto współpraca ma dotyczyć opracowania i koprodukcji nowego Systemu Dowodzenia i Zarządzania.

Raytheon jest jedną z firm zaproszonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej do końcowego etapu dialogu technicznego, dotyczącego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. W związku z udziałem w tym projekcie jeden z największych amerykańskich koncernów przemysłu obronnego zaproponował polonizację swojego sprzętu, a także sprzedaż wspólnie przygotowanych produktów na całym świecie.

Patriot to systemem dalekiego zasięgu przeznaczony do zwalczania pocisków na dużej wysokości przelotowej, który umożliwia zwalczanie taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i zaawansowanych statków powietrznych. Został zaprojektowany w formie wymienialnych modułów, które pozwalają na jego systematyczną modernizację. Sprawdzony w warunkach bojowych stanowi podstawę architektury obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej 12 państw, w tym Stanów Zjednoczonych oraz pięciu innych członków NATO. Jego funkcjonowanie podlega regularnym, drobiazgowym testom przeprowadzanym w rzeczywistych warunkach operacyjnych pod nadzorem armii USA.

MK

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast