Strona główna » Region » Amerykańskie wojsko na tarnowskim rynku

Amerykańskie wojsko na tarnowskim rynku

Wojska amerykańskie na tarnowskim rynku 06 (Kopiowanie)Zakłady Mechaniczne Tarnów pokazywały swoje produkty podczas prezentacji amerykańskiego wojska na tarnowskim rynku. Żołnierze z 2-go Pułku Kawalerii w drodze na ćwiczenia w Estonii zatrzymali się w mieście nad Biała, by spotkać się z mieszkańcami. Tarnowianie robili pamiątkowe zdjęcia i oglądali sprzęt, którego nie mogą zobaczyć na co dzień. Amerykanie prezentowali m. in. transportery opancerzone stryker i haubice M777. Na ekspozycji Zakładów Mechanicznych można było oglądać rodzinę karabinów wyborowych, granatnik rewolwerowy RGP-40 i moździerze.

Tarnowską rodzinę broni snajperskiej tworzą przeciwsprzętowy Tor  kalibru 12,7 mm  oraz 7,62 mm Bor, który jako pierwszy został wprowadzony do polskiej armii. Ponadto przedsiębiorstwo pokazało 308 ZMT HS czyli broń myśliwsko-sportową, dostosowaną do amunicji 7,62 mm x 51 (308 Winchester ). Można było także dokładnie obejrzeć, a nawet wziąć do ręki czekający na wprowadzenie do uzbrojenia armii karabin kalibru 8,6 mm Alex-338. Według wymogów  trwającego przetargu docelowo będzie on miał dwie wymienne lufy. Zgodnie z założeniami taktyczno-technicznymi Wojska Polskiego w ramach postępowania na dostawę 150 karabinów snajperskich powinien mieć bowiem możliwość strzelania pociskami kalibru 7,62 mm, jak i  8,6 mm. Ten drugi silny energetycznie nabój charakteryzuje się większym zasięgiem i siłą rażenia przy zachowaniu bardzo dobrej celności broni oraz niewielkiej masy karabinu.

Na wizytę Amerykanów w Tarnowie swoją prezentację sprzętową przygotowało także polskie wojsko.  Na tarnowskim rynku panował piknikowy nastrój,  paradną musztrę zaprezentowali uczniowie z XVI LO,  specjalny pokaz przygotowały cheerleaderki. Była okazja, by skosztować żołnierskiej grochówki, a do wszystkiego przygrywał zespół Leliwa Jazz Band. 2. Pułku Kawalerii stacjonuje w Vilseck w pobliżu Norymbergi w Niemczech. Obecnie żołnierze uczestniczą w operacji przerzucenia wojsk amerykańskich z Niemiec do Estonii. W sumie w dwóch grupach przez Polskę przejedzie ok. 400 pojazdów amerykańskich z ok. 1,5 tys. żołnierzy.

Swoje produkty Zakłady Mechaniczne pokazywały także podczas powiatowych obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tarnowskie uroczystości  zorganizowały miejscowe starostwo oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień. Tutaj prezentowały się także 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i Jednostka NIL oraz uczelnie wojskowe. Święto obchodzone jest w związku z zaangażowaniem naszych wojsk w walkę z terroryzmem w Iraku i Afganistanie. W celu uhonorowania poległych i pomocy rannym żołnierzom powstała Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa. Dotyczy ona zarówno uczestników misji pokojowych jak i stabilizacyjnych.

MK