Nie przegap
Strona główna » Religia » Będzie nowe sanktuarium! / TGN

Będzie nowe sanktuarium! / TGN

Kościół parafialny pw. św. Jakuba Starszego przy drodze Via Regia będzie sanktuarium. Ogłoszenie dekretu Biskupa Tarnowskiego już 6 października.

Najstarsza świątynia w Brzesku, której patronem jest św. Jakub Starszy, leży przy dawnej drodze królewskiej i zarazem na pątniczym szlaku do Santiago de Compostela.

Miejscowa wspólnota starała się od kilku lat, by kościół farny został ogłoszony sanktuarium św. Jakuba, który jest także patronem miasta.

Podczas niedzielnych Mszy św. wierni dowiedzieli się, że biskup tarnowski Andrzej Jeż, po konsultacji z Radą Kapłańską, podniósł kościół św. Jakuba do godności sanktuarium jako „Sanktuarium Świętego Jakuba Starszego Apostoła przy Drodze Via Regia w Brzesku”.

– Uroczystość ogłoszenia i inauguracji sanktuarium odbędzie się 6 października w sobotę o 11.00 i będzie jej przewodniczył biskup tarnowski. Już teraz zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej bardzo podniosłej i nobilitującej dla nas uroczystości – mówi proboszcz ks. prał. Józef Drabik.

Kult św. Jakuba Starszego w Brzesku nabrał rumieńców z chwilą ogłoszenia tego świętego patronem miasta. Jednocześnie wzrosła liczba duszpasterskich inicjatyw związanych ze świętym.

W dekrecie Biskupa Tarnowskiego czytamy m.in., że „figura i relikwie św. Jakuba są otaczane w tej najstarszej brzeskiej parafii wielkim kultem. Jednym z przejawów tego kultu jest odprawiana w każdy wtorek Msza święta przy ołtarzu jakubowym wraz z nieustanną nowenną do św. Jakuba, oraz 25. dnia każdego miesiąca Msza święta za pielgrzymów, którzy znajdują się na Drogach Jakubowych w Polsce i Europie”.

Parafia organizuje m.in. Dni Jakubowe, procesję ulicami miasta z relikwiami i figurą świętego, sympozja i konferencje naukowe, piesze pielgrzymki lokalnymi fragmentami Drogi Jakubowej, które zostały oznakowane.

W nowym sanktuarium będzie można zyskiwać odpusty zupełne i cząstkowe. Warunkami ich zyskania będzie nawiedzenie sanktuarium, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę w Boga w uroczystość tytułu kościoła, raz w roku w dzień wybrany przez wiernego, ilekroć bierze udział w pielgrzymce indywidualnej lub grupowej.

Będzie nowe sanktuarium! <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast