Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Borzęcin / Mieszkańcy szykują się do Gminnego Konkursu Pisanki i Palmy Wielkanocnej

Borzęcin / Mieszkańcy szykują się do Gminnego Konkursu Pisanki i Palmy Wielkanocnej

Dużymi krokami zbliża się wiosna, a i święta Wielkanocne coraz bliżej… Dzieli nas od nich nieco ponad miesiąc.  Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie – podobnie jak w latach ubiegłych (już po raz dwudziesty!) organizuje Gminny Konkurs Pisanki i Palmy Wielkanocnej. W konkursie może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy Borzęcin indywidualnie, ale także delegacje szkolne. Podpisane prace – wykonane własnoręcznie – należy zgłosić w GOK Borzęcin telefonicznie lub mailowo do 3 kwietnia 2019 roku (środa). Ocenie podlegać będą pisanki, których podstawą jest naturalne jajko i są ozdobione tradycyjnymi technikami, pisanki zdobione dowolną techniką oraz palmy wielkanocne, wszystko w podkategoriach: dorośli, młodzież, dzieci oraz przedszkole.

Czas szybko ucieka i dlatego już dzisiaj warto zająć się przygotowaniami do udziału w konkursie! Konkurs to bowiem zachęta do tego by mieszkańcy wykorzystali własne umiejętności plastyczne by sprawić radość swoim bliskim i kultywowali wielkanocne tradycje. 

Wystawa prac konkursowych i ich ocena odbędzie się w piątek 5 kwietnia 2019 roku o godzinie 11:00 w Domie Ludowym w Borzęcinie. Głównym celem organizowanego konkursu jest kultywowanie i podtrzymywanie tradycji ludowej, ochrona dziedzictwa kulturowego Małopolski oraz doskonalenie warsztatu artystycznego twórców ludowych.

Kryteria oceny:

PISANKA TRADYCYJNA:
• Wykonana techniką rytowniczą (drapane),
• Wykonana techniką batikową (pisane woskiem),
• Wykonane innymi technikami (trawione w kwasie, oklejane tradycyjnymi materiałami),
• Barwiona w naturalnych wywarach (kraszanka) (np. łupiny z cebuli, orzecha włoskiego, kory dębu, olchy, młodej jabłoni, pędów z młodego żyta, kwiatu nagietka, malwy, listków barwinka, soku z buraka itp. …)

PISANKA WSPÓŁCZESNA:
• Wykonana różnorodnymi technikami zdobniczymi z wyłączeniem użycia tworzyw sztucznych i gotowych materiałów (kalkomania, naklejki, mazaki, cekiny, guziki, modelina, plastelina, bazie itp….)

PALMA WIELKANOCNA:
• Wykonana z tradycyjnych materiałów i techniką charakterystyczną dla danego regionu. Wyklucza się użycie materiałów współczesnych (barwione trawy, sztuczne kwiaty, wstążki z tworzywa sztucznego, druty, taśmy samoprzylepne itp. …)

Nagrody zostaną przyznane za zajęcie trzech pierwszych miejsc w kategoriach:
• Praca zbiorowa – dzieci przedszkolne,
• Praca indywidualna – szkoła podstawowa klasy od I do IV,
• Praca indywidualna – klasy od V do VIII i III klasa gimnazjum, dorośli twórcy ludowi.

Zapoznaj się z Regulaminem Konkursu. pdfREGULAMIN_GK_Pisanki_i_Palmy_2019-_wersja_2.pdf696.16 KB

borzecin.pl