Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Brudny deszcz? Pył znad Sahary dotrze nad Polskę

Brudny deszcz? Pył znad Sahary dotrze nad Polskę

Po kilku dniach względnie stabilnej pogody początek nowego tygodnia powita nas większą dynamiką pogody. We wtorek i środę możemy spodziewać się umiarkowanych i silnych wiatrów, a z kolei czwartek i piątek będą bardzo ciepłe i możliwe są lokalnie gwałtowne burze. Co ciekawe deszcz może być nieco  uciążliwy – ponieważ będzie wymieszany z drobnymi ziarenkami saharyjskiego pyłu – co może dawać efekt „brudnego deszczu”. Silny południowy wiatr wiejący nad Afryką Północną przyniósł do Europy saharyjski pył znad Libii, Tunezji i Algierii. Na razie wstrzymajcie się więc z odwiedzaniem samochodowych myjni, spóźnionym poświątecznym myciem okien i wystawianiem prania na zewnątrz. Dodatkowo ilość drobinek będzie na tyle duża, że może powodować o poranku intensywne barwy nieba, natomiast o zachodzie słońca możemy być świadkami czerwonej poświaty, tzw. „krwawego słońca”.

To jak będzie przemieszczała się chmura piasku znad Sahary nad Europą można śledzić za pośrednictwem strony internetowej.

Mapa pyłu zawieszonego <==

– Szczególnie ciepło zapowiada się piątek, kiedy to temperatura powietrza w znacznej części Polski może osiągnąć maksymalnie ok. 24-27°C w cieniu. Jednakże ciepła masa powietrza zostanie dość szybko „wymieciona” z obszaru Polski i w tym samym dniu możliwy będzie rozwój aktywnych elektrycznie burz, przynoszących miejscami ulewne opady deszczu (do 25-35 mm), silne porywy wiatru (punktowo przekraczające 90 km/h) i lokalnie opady gradu.

Warto dodać, że w obrębie napływającej zwrotnikowej masy powietrza w troposferze pojawi się stosunkowo wysoka koncentracja cząsteczek pyłu saharyjskiego, który nie tylko przyczyni się do pojawienia się bardziej „krwistych” zachodów i wschodów Słońca, ale również może osiadać na powierzchni ziemi.

We wtorek w ciągu dnia silny wiatr będzie najbardziej odczuwalny w pasie od Podkarpacia, przez centrum kraju po północny-zachód, a także na obszarach podgórskich i w górach. W środę w ciągu dnia natomiast mocno powieje szczególnie na wschodzie i północnym-wschodzie Polski. Wprawdzie temperatura powietrza będzie maksymalnie osiągać ok. 16-20°C (lokalnie do 21-22°C), ale silny wiatr skutecznie zwiększy odczucie chłodu – jak informują z grupy Polscy Łowcy Burz.

O ile warunki pogodowe będą sprzyjały – zapraszamy do robienia zdjęć nieba (szczególnie wschodów i zachodów słońca) i nadsyłanie ich – czy to naszą skrzynkę redakcyjną redakcjąinformatorbrzeski.pl , czy też za pośrednictwem facebooka <== 

IB / wikipedia.pl / Polscy Łowcy Burz