Nie przegap
Strona główna » Kultura » Brzeskie spotkania z grami planszowymi

Brzeskie spotkania z grami planszowymi

Kawiarnia Pauza zaprasza miłośników gier planszowych na spotkania i cotygodniowe rozgrywki. Najbliższe spotkanie już 30 lipca o godz. 18.00.

Czym są gry planszowe?

Przeciętnemu człowiekowi hasło „gry planszowe” kojarzy się głównie z popularnym Chińczykiem, Monopoly czy Scrabble, natomiast takich gier jest znacznie więcej.
Od czasu wydania Monopoly minęło już ponad 70 lat i od tamtej pory gry planszowe bardzo się zmieniły. Przeżywają swoisty renesans. Na Zachodzie od kilku lat są jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu, a i w Polsce stają się coraz bardziej rasową rozrywką. Większość wydawanych obecnie gier to tzw. typ familijny, przeznaczony dla dorosłych i dzieci, ale wiele adresowanych jest głównie do starszych graczy.

W nowoczesnych grach planszowych często odchodzi się od tradycyjnych plansz dzielonych na pola. Plansze takich gier to obszar nawiązujący szatą graficzną do tytułu, na którym kładzione są karty lub żetony, stawiane budowle itp. Autorzy nowoczesnych gier planszowych, nawiązując do starożytnych gier logicznych, starają się rezygnować w jak
największym stopniu z elementów losowych (np. rezygnacja z używania kostki) tak, aby tylko od inteligencji oraz obranej przez graczy strategii zależał przebieg rozgrywki.

Gry nie tylko odprężają i dają wiele radości, ale uczą logicznego myślenia, planowania strategicznego i podejścia ekonomicznego. Choć mają na ogół bardzo proste zasady, zapewniają graczom spory wysiłek umysłowy, napięcie związane z rywalizacją, a często także niepowtarzalny klimat z popularnych filmów, książek i epok historycznych od
starożytności po XXI wiek. W przeciwieństwie do gier komputerowych sprzyjają integracji, pozwalają na żywą interakcję ze współgraczami, stając się przede wszystkim zjawiskiem towarzyskim.

Co robimy?

Zapraszamy wszystkie osoby, które zainteresowały się grami planszowymi po przeglądnięciu tego artykułu, jak i starych maniaków, którzy chcieliby się zmierzyć z nowymi przeciwnikami. Zapraszamy graczy w każdym wieku.

Planujemy spotkania w każdą sobotę w godzinach 18-22. Chcemy rozpocząć w sobotę 30.07.2011. Miejsce spotkań – Kawiarnia PAUZA ul. Królowej Jadwigi 3 (nad Carrefourem).
Na miejscu pasjonaci, którzy chętnie wytłumaczą i zagrają. Masz pytania – pisz: adamczyca@gmail.com.

Spis gier dostępnych na spotkaniach(ciągle rośnie, zapraszamy również z własnymi tytułami):

Drakon
Kosmiczna eskadra
Magiczny Miecz + dodatki
Neuroshima Hex + dodatki
Pandemic + dodatek
Scrabble
Small World
Talisman Magia i Miecz
Zombiaki

Autor: Jakub Adamczyk