Nie przegap
Strona główna » Religia » Brzesko / Figura Matki Bożej Brzemiennej w brzeskiej farze – TGN

Brzesko / Figura Matki Bożej Brzemiennej w brzeskiej farze – TGN

W sanktuarium św. Jakuba Apostoła trwa peregrynacja figury Matki Bożej Brzemiennej wraz z relikwiami krwi św. Jana Pawła II. Peregrynacja rozpoczęła się 14 marca i potrwa do niedzieli wieczór. Wcześniej figura Matki Bożej Brzemiennej przebywała w kościele w Gnojniku.

Autorem wykonanej w srebrze figury Matki Boskiej Brzemiennej jest Mariusz Drapikowski, gdański artysta, twórcza sztuki sakralnej, najsłynniejszy w Europie bursztynnik. Dla wielu znany jest jako „krawiec” Maryi. On bowiem jest autorem sukienki, całej z bursztynu, dla Matki Bożej Częstochowskiej. To w jego pracowni także powstały słynne ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu jak chociażby Gwiazda Kazachstanu.

– Pielgrzymka przez Polskę tej figury to inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka – wyjaśnia ks. Józef Drabik, proboszcz brzeskiej fary.

U stóp Matki Bożej Brzemiennej znajdują się relikwie krwi św. Jana Pawła II, które kard. Stanisław Dziwisz przekazał Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka. To papież Polak wielokrotnie wołał o pilną potrzebę wielkiej modlitwy za życie przenikającej cały świat.

Jak pilną jest ona dzisiaj, podkreśla ks. Józef Drabik, przypominając przerażającą reakcję ludzi zgromadzonych w sali, kiedy gubernator stanu Nowy Jork podpisywał 22 stycznia 2019 roku ustawę legalizującą zabijanie nienarodzonych dzieci aż do 9 miesiąca ciąży. Oklaski, śmiech, gratulacje, łzy wzruszenia to reakcja na umożliwienie niemal dobrowolnego zabijania nienarodzonych obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy nie mają szans, by stanąć w obronie swojego życia.

– Przewrotność tej sceny z życia jest szatańska – ocenia ks. J. Drabik.

Ks. Józef Drabik wierzy, że tym roku z racji peregrynacji figury Matki Bożej Brzemiennej zainteresowanie deklaracjami modlitwy w intencji poczętych dzieci będzie jeszcze większe.

W brzeskiej parafii św. Jakuba Apostoła w obronie życia modli się na różańcu Rycerstwo Niepokalanej. Działa też Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie. Co roku od 30 do 50 osób podejmuje się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Proboszcz wierzy, że tym roku z racji peregrynacji figury Matki Bożej Brzemiennej zainteresowanie deklaracjami modlitwy w intencji poczętych dzieci będzie jeszcze większe. Przygotował 400 druków.

Przy figurze, która znajduje się w kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w brzeskiej farze modlitwa w obronie życia nie ustaje. Na stoliku znajdują się także materiały nt. Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia, które powstało z inicjatywy dr inż. Antoniego Zięby w Krakowie, czy podejmowanych inicjatyw przez Fundację Małych Stópek.

Peregrynacja rozpoczęła się we czwartek 14 marca Mszą św. poranną, po której wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, kolejną także w intencji obrony życia po południu. W tej intencji wierni modlą się również w piątek podczas wszystkich nabożeństw Drogi Krzyżowej – o 8.30, 16.30, 17.30 i 19.00. W obronie życia odmawiany także będzie trzykrotnie w sobotę Różaniec. Niedziela będzie dniem prywatnej modlitwy w intencji życia. Peregrynacja zakończy się Różańcem o 18.15.

BEATA MALEC-SUWARA / TGN

FOTO GOŚĆ