Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Brzesko. Klasyki rozpoczęły czternasty sezon

Brzesko. Klasyki rozpoczęły czternasty sezon

W sobotę 14 kwietnia w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku spotkali się miłośnicy i posiadacze pojazdów zabytkowych na Klasycznym Rozpoczęciu Sezonu 2018.

 – No i wystartowaliśmy! Ponad 300 zarejestrowanych uczestników w 155 pojazdach. Przyjechali do nas z bliska a nawet z bardzo daleka. Zakopane, Tarnobrzeg, Ustrzyki Dolne, Lublin, Nysa. Takie miasta pojawiły na naszych kartach przy rejestracji – cieszy się Rafał Pagacz z grupy nieformalnej  „Pojazdy Zabytkowe Brzesko”, główny „sprawca” całego sobotniego „zamieszania”, od kilku lat współorganizator zlotu klasyków w Brzesku. W poprzednich latach gromadziło się w Brzesku po kilkadziesiąt samochodów, kilkanaście motocykli. Z biegiem czasu impreza rozrastała się, nabierała rozgłosu, by obecnie stać się wielkim wydarzeniem zarówno dla zarejestrowanych uczestników jak i dla obserwatorów oraz prawdziwie rodzinnym, wielopokoleniowym świętem, bo motoryzacyjna pasja nie zależy ani od wieku, ani od płci, ani wykonywanego zawodu.  Na przykościelnym parkingu dało się zauważyć, że zabytkowymi pojazdami zachwycali się zarówno panowie jak i panie, dorośli i dzieci, dziadkowie i młodzież,  mamy i tatusiowie, którzy wprowadzali swoje pociechy w świat pojazdów mechanicznych. A było na co popatrzeć!  – Z ciekawszych wozów to na pewno zwraca uwagę DeLorean DMC – 12, samochód znany z filmu „Powrót do przeszłości”. Samochodów tych wyprodukowano 8583 sztuk, w Polsce jest ich około 5, ten jest z Bochni. Inne to Wartburg 1000 z 1965 roku, również z Bochni, Chevrolet Biscayne 1968 rok z Krakowa, Chevrolet Impala 1965r z Bobowej, Warszawa 223, 1969 r. z Tarnowa. A taki zupełny TOP to Fiat 125p Cabrio „Jamnik”,  jedyny na świecie zachowany fiat, którym papież Jan Paweł podróżował po Polsce podczas pielgrzymki w 1979 r., obecnie znajduje się w Iwkowej  – wylicza pan Rafał Pagacz. –  Natomiast z motocykli: SHL M11 1967 r. z Sieradzy, WSK 125 1968 r. z Okulic i Jawa 50 1966 r. z Brzeska.

Gośćmi Klasycznego Rozpoczęcia Sezonu byli wierni od trzynastu lat bywalcy tj. Tarnowskie Garby czyli Miłośnicy VW Garbusa i Busa. Wśród nich pan Tadeusz z Wojnicza ze swoim prawdopodobnie najstarszym w Polsce Volkswagenem Garbusem z 1947 roku czy też pan Jurek z Tarnowa, właściciel Volkswagena Transportera z 1984 roku. Obecnych było również wielu pasjonatów po raz pierwszy goszczących na tym wydarzeniu w Brzesku, np. dzierżący w ręku złote berło  Król Mercedesa z Ustrzyk, czy pan Andrzej z Lewniowej z synem, posiadacz klasycznego już Poloneza FSO tzw.”Borewicza”, któremu zaimponowało włączenie się naszej parafii w organizację spotkania.  Samochody to jego hobby, ale i też zawodowa pasja. W swoim warsztacie pan Andrzej przyczynił się do nadania nowego blasku obecnemu na zlocie czarnemu BMW z 1953 roku.

Parafia Miłosierdzia Bożego jest nie tylko współorganizatorem, ale i udostępnia już po raz ósmy miejsce na zlot – parking i kawiarenkę. Jednak nade wszystko ksiądz Proboszcz Wojciech Werner wspiera duchowo uczestników, którym duszpasterzuje już kilkanaście lat. Co roku przed wyruszeniem na paradę ulicami miasta  sprawuje mszę świętą dla nich, głosi kazanie, błogosławi i święci pojazdy oraz ich właścicieli. Sam nie posiada co prawda żadnego klasyka, ale jest miłośnikiem zabytkowych aut. Oprócz naszej parafii i grupy Pojazdy Zabytkowe Brzesko w organizację włączył się AutomobilKlub Tarnowski oraz Klub Miłośników Klasycznej Motoryzacji z Nowego Sącza. Finansowo wydarzenie wsparli: Serwis Ogrodniczy ze Starego Sącza, Sklep Motoryzacyjny na ul. Leśnej  z Brzeska,  firma AJ IZOTERM, Wypożyczalnia Busów i Aut Osobowych z Wróblowic, Mechanika Samochodowa AutoTech. Całość imprezy zabezpieczali policjanci z Brzeska oraz OSP z Poręby Spytkowskiej i Brzeska.

W czasie zlotu atrakcją dla Brzeska jest zawsze parada zabytkowych pojazdów ulicami miasta. W tym roku kawalkada ciągnęła się prawie na 10 kilometrów, dodatkowo jeszcze mogli ją podziwiać mieszkańcy Okocimia, Poręby Spytkowskiej i Kobyla, a w drodze powrotnej Jasienia,  gdyż tą trasą uczestnicy zlotu przejechali do Nowego Wiśnicza, gdzie zwiedzili zamek. Klasyczne Rozpoczęcie Sezonu 2018 zakończyło się integracyjnym grillowaniem przy plebanii w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

A że nie jest to z pewnością ostatnie takie spotkanie w Brzesku można wnioskować z komentarzy, opinii i podziękowań zamieszczonych przez uczestników na profilu organizatorów. „Gratulacje za organizację. Byliśmy w zeszłym roku, byliśmy teraz i na pewno będziemy za rok. Serdecznie dziękuję i jak zwykle wszystko na mega wysokim poziomie  – pisze Renia z Buska.  „Było super. Pozdrawiamy i do zobaczenia za rok.” „ Dziękujemy i gratulujemy organizacji i frekwencji .” „Super gratulacje wszystkim pięknych aut, które mają dusze i co roku coraz ładniejsze.” – dodają inni  a z kolei Pojazdy Klasyczne i Zabytkowe RRS dziękują organizatorom za super imprezę pełną atrakcji i  wszystkim przybyłym ekipom za miło spędzony czas.

Galeria zdjęć <<<

Pozostałe komentarze, informacje oraz bogatą dokumentację fotograficzną można obejrzeć na profilu Pojazdy Zabytkowe Brzesko: https://www.facebook.com/Pojazdy-Zabytkowe-Brzesko-1445048645803173/ oraz Klasyczne Rozpoczęcie Sezonu 2018: https://www.facebook.com/search/top/?q=klasyczne%20rozpoczecie%20sezonu%202018

(mt)