Strona główna » Wiadomości » Brzesko: Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości

Brzesko: Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada to jedno z najważniejszych świat narodowych w Polsce – w tym roku obchodziliśmy 99. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W całej Polsce jak długa i szeroka odbywały się uroczystości związane z uczczeniem rocznicy odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Nie inaczej było i w Brzesku.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się  uroczystą sesją Rady Miejskiej, w trakcie której przyznano księdzu Józefowi Górce z Poręby Spytkowskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska.

Następnie w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny. Mieszkańcy w tym dniu niezwykle tłumnie uczestniczyli w uroczystościach religijnych i patriotycznych.

Główne uroczystości patriotyczne odbyły się w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tam tradycyjnie w asyście orkiestry dętej odśpiewano hymn państwowy. Następnie delegacje kombatantów, przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego, policjanci, strażacy, księża a także politycy złożyli wieńce. Nie zabrakło również delegacji różnych organizacji, stowarzyszeń oraz szkół, których przedstawiciele złożyli wiązanki i znicze pod pomnikiem.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2017??Grób Nieznanego Żołnierza złożone kwiatów. W Brzesku

Opublikowany przez Informator Brzeski na 11 listopada 2017

Na czas ceremonii harcerze oraz Jednostka Strzelecka 2059 z Brzeska wystawiły wartę honorową przy pomniku.

Z kolei wieczorem w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – jak zawsze sala audytoryjna wypełniła się niemal do ostatniego miejsca.

Ciekawostką i pewną nowością przy okazji 11 listopada był I Zlot Food trucków na placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku. 11 i 12 listopada można było w tym miejscu spróbować przysmaków z różnych zakątków świata.

IB

Fot. Bogusław Hajduk

Fot. Roman Kapuściński