Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Brzesko. Reanimacja bez zmęczenia – nowe urządzenie w brzeskim pogotowiu

Brzesko. Reanimacja bez zmęczenia – nowe urządzenie w brzeskim pogotowiu

Brzeskie pogotowie wzbogaciło się o nowe urządzenia do reanimacji. Automatycznie wykonuje zewnętrzny masaż serca przez ucisk klatki piersiowej w tempie około stu uciśnięć na minutę. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do człowieka aparat się nie męczy, co ułatwia pracę ratowników i lekarzy.  

Reanimacja przeprowadzana jest u chorych, u których nastąpiło zatrzymanie krążenia. Do tej pory brzescy ratownicy robili to ręcznie, uciskając klatkę piersiową pacjenta. Urządzenie, które trafiło do Brzeska, ułatwi im pracę. Ratownik jest tylko człowiekiem i po wysiłku fizycznym opada z sił. W czasie, kiedy aparat dokonuje ucisku klatki piersiowej, ratownik czy lekarz może podejmować inne decyzje, na przykład jakie leki zastosować, czy skontaktować się ze szpitalem, uzgadniając proces leczenia.

Czas prowadzonej reanimacji jest określany przez lekarza. Czasami trwa kilkanaście minut, ale zdarza się nawet, że kilka godzin – mówi doktor Adam Smołucha, dyrektor brzeskiego szpitala.

Jak podkreśla dyrekcja szpitala, dzięki urządzeniu udało się przeprowadzić kilka udanych reanimacji. Już niebawem takie urządzenia trafią do innych karetek w Brzesku.

Łukasz Wrona RDN