Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Brzesko / Uroczystości w 8 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Brzesko / Uroczystości w 8 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia 2018 roku minęła ósma rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, senatorowie, posłowie, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, duchowni, dowódcy wszystkich rodzajów wojsk, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu Tu-154.

O świcie 10 kwietnia 2010 udali się w ostatnią podróż. Polecieli do Smoleńska, aby oddać hołd i uczcić pamięć polskich żołnierzy zamordowanych w lesie katyńskim.

 

Brzesko

O godz. 17.00 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym została otwarta wystawa zatytułowana „Pozostaną w naszej pamięci”. Na wystawę składają się m.in. zdjęcia tragicznie zmarłych uczestników delegacji smoleńskiej, wycinki prasowe poświęcone wydarzeniom z kwietnia 2010 r.

O godzinie 18.00 w brzeskiej farze odprawiona została msza święta z intencji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefy Szczurek – Żelazko i Europosła do parlamentu Europejskiego Edwarda Czesaka za tragicznie zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej w 2010 roku.

Następnie zebrani – m.in. przedstawiciele lokalnych struktur PiS, Radni Rady Powiatu oraz Radni Razy Miejskiej w Brzesku, przedstawiciele NSZZ Solidarność oraz mieszkańcy Brzeska przeszli pod pomnik Solidarności na Skwerze Ks. Kazimierza Kopacza, gdzie znajduje się również tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku, by tam złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Szczepanów

W sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie podczas wieczornej Mszy Św. o godz. 18.oo kapłani i wierni modlili się w intencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marii żony, oraz zmarłych w katastrofie Smoleńskiej. Po Mszy świętej, wierni udali się na plac Sanktuaryjny pod Tablicę Smoleńską, aby tam się pomodlić i zapalić świece, wspominając tych wszystkich, którzy zginęli w drodze do Katynia.

 

Kraków

Warto wspomnieć osobę Wiesława Wody – w młodości związanego z ziemią Brzeską.

Wspomnienia

Wizyta Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Brzesku / 28 lutego 2010 r. <== 

Wspomnienie 10 kwietnia 2010 r. / Edward Czesak  (artykuł z 2011 r.) <== 

Foto Bogusław Hajduk

IB