Nie przegap
Strona główna » Kultura » Brzesko / Z kolędą po krakowsku

Brzesko / Z kolędą po krakowsku

Jak co roku od lat sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Brzesku zakwitła w środku zimy barwnymi krakowskimi strojami, rozbrzmiała śpiewem i tańcem na ludową nutę. Na program artystyczny „Z tańcem i śpiewem”, który odbył się w piątek 28 stycznia 2019 r. o 18.00 zaprosiła widzów parafia Miłosierdzia Bożego i Miejski Ośrodek Kultury.

Zwykle tradycyjne kolędowanie z turoniem, Żydem i Cyganką w wykonaniu Zespołu Regionalnego  „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej” połączone było z koncertem kolęd i pastorałek  Parafialnej Scholi Dziecięcej Ziarenka Nadziei. W ostatnich latach na scenie pojawiał się również zespół dzieci  przedszkolnych „Krakowiaczek” działający przy parafii Miłosierdzia Bożego, a w tym roku dołączył uczniowski zespół regionalno – artystyczny ze  Szkoły Podstawowej z Mokrzysk. Ostatnie dwie grupy prowadziła kilka lat temu pani Regina Głuszak i to jej pamięci, podobnie jak rok temu, poświęcony był koncert. Obecnie dzieło zmarłej dwa lata temu członkini Krakowiaków Ziemi Brzeskiej tj. prowadzenie grup dziecięcych, kontynuują panie:  Katarzyna Filipek w Brzesku  i Aneta Górak w Mokrzyskach.

Kolorowe widowisko składające się z obrzędów i tańców regionalnych związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia prezentowane na scenie przez zróżnicowane wiekowo grupy wniosło wiele żywiołowości, uśmiechu i dobrej zabawy, a szczególnie ciepło przyjęty został występ najmłodszych – przedszkolaczków. Natomiast Ziarenka Nadziei wprowadziły nieco inny, chociaż równie optymistyczny,  klimat. Zaprezentowały fragment świątecznego koncertu składający się z radosnych, nowocześnie zaaranżowanych pastorałek i tradycyjnych polskich kolęd. Dużo światła i bieli oraz wykonane z werwą utwory przypomniały widzom noc Bożego Narodzenia a wraz z nią przesłanie, aby pokój i miłość jakim obdarzamy się z tej okazji trwały cały rok. 

Koncert „Z tańcem i śpiewem” zakończyło wspólne zdjęcie wszystkich artystów biorących w nim udział, podziękowania, które złożyła dyrektor MOK p. Małgorzata Cuber i  rozdanie najmłodszym słodyczy. 

Obszerna fotogaleria autorstwa Pana Dariusza Toronia dostępna TUTAJ 

Milosierdzie.net.pl