Nie przegap
Strona główna » Kultura » Chór Gaudium na XXV Balkan Folk Fest w Varnie

Chór Gaudium na XXV Balkan Folk Fest w Varnie

Od 17 lipca 2019 r. Chór Gaudium z Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku bierze udział w międzynarodowym festiwalu – XXV BALKAN FOLK FEST, który odbywa się w Centrum Festiwalowym i Kongresowym w bułgarskiej Varnie.

Podczas wizyty w Bułgarii członkowie chóru poznają folklor i kulturę innych narodów, oraz przede wszystkim promują rodzimą kulturę. Oprócz koncertowania członkowie zespołu mają okazję do zwiedzania oraz korzystania z uroków bułgarskiego klimatu i ciepłego Morza Czarnego. Od 17 do 21 lipca  w występach bierze udział 9 zespołów z 5 krajów – z Polski, Bułgarii, Kosowa, Rumunii i Serbii.

To nie pierwszy raz gdy Chór Gaudium bierze udział w międzynarodowym festiwalu „Balkan Folk Fest”. Prezentowali się w Varnie m.in. w 2015 r.

Balkan Folk Fest to jeden z największych festiwali w Europie, w którym uczestniczą zespoły folklorystyczne, orkiestry, chóry, oraz zespoły taneczne i wokalne.

Chór parafialny Gaudium

Chór parafialny Gaudium powstał w 2011 r. przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku z inicjatywy Iwony Mikołajek i Andrzeja Gicali, gromadząc w swych szeregach dorosłych pasjonatów śpiewu i muzyki z obszaru tej parafii jak również spoza niej. Obecnie do chóru należy około 40 osób – kobiet i mężczyzn, którzy różnią się wiekiem, zawodem, stanem, ale których łączy radość śpiewania i radość wspólnych prób, spotkań, występów. Nie mogło być inaczej, gdyż słowo gaudium po łacinie znaczy właśnie radość. Chórzystów do występów fachowo przygotowuje i dyrygenturę prowadzi Iwona Mikołajek przy współpracy z Andrzejem Gicalą i z akompaniatorem Krzysztofem Musiałem. W różnorodnym i bogatym repertuarze zespół posiada utwory muzyki filmowej, kolędy i pastorałki, poezję śpiewaną, przeboje muzyki popularnej, pieśni religijne, patriotyczne i inne.

IB

 

VIDEO