Nie przegap
Strona główna » Region » Ciekawa wystawa w tarnowskiej NOT

Ciekawa wystawa w tarnowskiej NOT

IMG_4491_KopiowanieTechniki wojenne frontu, zaplecza i logistyki I wojny światowej oraz batalii tarnowsko-gorlickiej. Taki tytuł nosi wystawa pokazywana w Tarnowie w roku setnej rocznicy wybuchu pierwszego globalnego konfliktu. Ekspozycję można oglądać w Domu Technika TJO Naczelnej Organizacji Technicznej przy Rynku 10 w Tarnowie. O tradycjach Zakładów Mechanicznych Tarnów, które będą niebawem obchodzić jubileusz stulecia podczas konferencji otwierającej wystawę mówił dyrektor handlowy spółki Tomasz Berezowski.

Z przedstawionej prezentacji można się było dowiedzieć, że Zakłady Mechaniczne, których budowa ruszyła w roku rozpoczęcia I wojny światowej powstały w wyniku reakcji na rozwój wydarzeń na wojennych frontach. Walki powodowały konieczność remontów taboru kolejowego. Tarnów był na tyle blisko zaplecza frontu, by mieć dobrą komunikację z terenem walk, i w stosowanym oddaleniu , by mieć szanse na ewakuację przed rosyjskim atakiem. Warsztaty Kolejowe w Tarnowie, oddane do użytku w 1917 roku nie pomogły Monarchii Austro-Węgierskiej wygrać wojny, ale były cennym nabytkiem odrodzonego Państwa Polskiego. Kiedy w roku 1933 rozpoczęto budowę hali napraw parowozów zatrudnienie wzrosło do 1000 osób. Po II wojnie przedsiębiorstwo zostało zniszczone i ogołocone ze sprzętu przez wycofujących się Niemców, szybko jednak rozpoczęto odbudowę. Kolejny zwrot w działalności spowodowała Wojna Koreańska w latach 1950 – 1953. Kraje radzieckiej strefy wpływów musiały zwiększyć produkcję zbrojeniową. Tarnowski Zakład Naprawczy Parowozów i Wagonów miał odpowiednią infrastrukturę, wykwalifikowane kadry i możliwości rozwoju. Dlatego zmieniono profil jego działalności, a firmie nadano nazwę: Zakłady Mechaniczne TARNÓW. Chociaż „na mieście” wiedziano, że w Zakładach powstaje sprzęt wojskowy, produkcja ta objęta była tajemnicą. Dla kamuflażu uruchomiono produkcję cywilną. Wytwarzano części zamienne do ciągników, następnie uruchomiono produkcję narzędzi, obrabiarek do metali i urządzeń chłodniczych. To właśnie wyroby cywilne zbudowały rozpoznawalną markę w kraju i za granicą. W nowej rzeczywistości gospodarczej lat 90-tych, chociaż solidnie wykonane wyroby na rynek cywilny okazały się niekonkurencyjne. Z końcem dekady zaprzestano produkcji chłodziarek. Wytwarzanie obrabiarek zakończyło się w 2010 roku, wraz ze zbyciem zajmującego się tym wydziału. Zakłady Mechaniczne są obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm sektora obronnego. Posiadają wciąż rozbudowywane Centrum Badawczo-Rozwojowe i szeroką ofertę wyrobów. Szczególną rolę odgrywają w niej karabiny wyborowe i maszynowe, granatniki, moździerze, artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze oraz sprzęt szkolno-treningowy. Dodajmy, że podczas konferencji na temat intensywnego rozwoju przemysłu u podstaw I Wojny Światowej mówił prezes NOT w Tarnowie Jacek Sumera. O infrastrukturze technicznej Tarnowa na początku XX w. opowiedział szef Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki, walki na froncie wschodnim omówił Wacław Szczepanik z Muzeum Okręgowego, a temat związany z wojennymi cmentarzami w naszym regionie przedstawił szef referatu kultury i promocji tarnowskiego starostwa Ryszard Żądło. Zakłady Mechaniczne Tarnów są partnerem wystawy, która będzie pokazywana przy Rynku 10 do października 2015 r.

mk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast