Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Czchów / Grodzisko w nowej odsłonie

Czchów / Grodzisko w nowej odsłonie

Na terenie czchowskiego Grodziska dobiegają końca prace związane z zagospodarowaniem terenu Wzgórza Zamkowego. Na Grodzisku jest już gotowa altana, trybuny, ławeczki i oświetlenie oraz alejki.

Jedna z nich stanowi ścieżkę edukacyjną wzdłuż linii dawnych okopów. Prace restauratorskie przy dwóch bunkrach i okopach również dobiegają końca. Powyższe działania pozwolą na zachowanie tych unikatowych budowli z czasów II Wojny Światowej, co będzie stanowić dodatkową atrakcję i wpłynie na rozwój turystyki jednodniowej.

Przypominamy, iż inwestycja jest częścią projektu partnerskiego o nazwie „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego etap II”, którego Liderem jest Tarnowska Organizacja Turystyczna.

Realizacja projektu jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Gmina Czchów.

Czchowskie umocnienia wchodziły w skład linii „Stellung A2” (zwanej OKH Stellung A2 ,, Merkur”), która była jedną z kilku linii umocnień wybudowanych przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Budowę rozpoczęto w lecie 1944 r. o kontynuowano do stycznia 1945 r. Wechrmaht wzniósł na terenie powiatu brzeskiego szereg schronów żelbetonowych oraz fortyfikacji drewniano-ziemnych. Możemy na nie natrafić m.in. w Jasieniu, Brzesku, Gnojniku, Jurkowie, Tworkowej. Jak do tej pory tylko Gmina Czchów zdecydowała się na ponowne ich wyeksponowanie oraz  udostępnienie turystom.

Strona wraz z bazą danych fortyfikacji <==

Fotografie użyczone przez p. Joannę Dębięc

IB / lot.tarnow.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*