Nie przegap
Strona główna » Felietony » Czchów z dobrą perspektywą na przyszłość

Czchów z dobrą perspektywą na przyszłość

Marek Chudoba już piąty raz został wybrany Burmistrzem Czchowa. Z Tej okazji Informator Brzeski przeprowadził z nim wywiad. Burmistrz mówi w nim o tym co zostało do tej pory zrobione i o tym co zamierza zrobić w kolejnej kadencji.

Wyborcy kolejny raz zaufali mojej osobie i teraz nastąpi czas pracy, aby tego zaufania nie zawieść. To bardzo duże zobowiązanie.

Jak więc będzie wyglądała ta rozpoczęta już kadencja?

Na pewno będę kontynuował to co rozpocząłem. Inwestycje w infrastrukturę są dla mnie bardzo ważne. Także w tę ludzką, która wymaga spokoju i rozwagi, a na pewno nie mniej środków. Mamy wiele rozpoczętych spraw, które należy dokończyć. Właśnie oddaliśmy do użytku wzgórze zamkowe. Będzie ono wizytówką promocyjną całej Gminy Czchów. Całe przedsięwzięcie to swojego rodzaju żywa lekcja historii. Zainwestowaliśmy w przeszłość dla przyszłości. Bardzo ważnym dla mieszkańców gminy będzie dokończenie kanalizacji. Jeszcze kilka odcinków czeka na wykonanie. Wykonaliśmy to zadanie jeśli chodzi o aglomerację, ale powstały nowe osiedla, które czekają na budowę kanalizacji. W tej chwili wykonujemy niejako II etap tego zadania. Wykonawcy zostali wyłonieni i już pracują w terenie. Pozostało też kilka przysiółków w niektórych miejscowościach gminy, które nie posiadają jeszcze wody pitnej z wodociągów, a więc to jest bardzo pilne zadanie do wykonania.

Co z rekultywacją terenu Jeziora Rożnowsko – Czchowskiego?

W naszej gestii leży wykonanie terenu o powierzchni 1,5 hektara, który znajduje się poniżej zapory. Całość przedsięwzięcia opiewa na sumę 8 milionów złotych. Mamy podpisaną umowę z Urzędem Marszałkowskim na dotację w wysokości 6 milionów złotych. Rozpisujemy właśnie przetarg na wykonanie tego zadania. Jest to przedsięwzięcie o charakterze około turystycznym. Zostaną wybudowane parkingi na 120 pojazdów, które będą służyć zarówno gościom przybywającym do nas jak i mieszkańcom, place, zajazdy, miejsca kamperowe, pole kampingowe, ścianki wspinaczkowe, trapy dla wędkarzy i scena, która już w tym miejscu istniała, ale ta będzie oczywiście nowa i nowocześniejsza.

Gmina Czchów jest gminą wiejską o charakterze gospodarczo – turystycznym. Jak pan uważa, w którym kierunku będą się te tereny rozwijać w najbliższym czasie?

Ze względu na położenie nasza gmina nigdy nie będzie przemysłową. Mamy w tym terenie obszar Natura 2000, park i znajdujemy się również w terenie chronionym. Nikt nam nie wyda zezwolenia na to, aby głównym źródłem dochodu w tym obszarze był przemysł. Drobne rzemiosło, usługi i handel to są dziedziny, które mogą być źródłem dochodu. Mamy Dunajec, piękne tereny zielone i lasy, a więc działalność wypoczynkowa i turystyczna mogą być rozwijane. W strategii rozwoju Małopolski ten teren został uznany jako obszar rekreacyjny o bardzo dużym znaczeniu. Przewidziano rekultywację zbiornika Rożnowsko – Czchowskiego, a więc w tym kierunku należy iść. Coraz więcej mieszkańców większych miast przyjeżdża do nas, aby tutaj wybudować swoje domy. W ostatnich piętnastu latach wydaliśmy 1000 takich zezwoleń. W ostatnim dziesięcioleciu ponad 600 domów powstało, a dalsze są w budowie. Osoby, które tutaj przyjechały uznały, że Czchów i okolice są dobrym miejscem do zamieszkania. Z bardzo dobrą perspektywą na przyszłość.

Dziękuję za rozmowę
Rozmawiał Tomasz Pajor

IB

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Żywność w UE – Czesław Siekierski

Żywność w UE – Czesław Siekierski(materiał sponsorowany)

Opublikowany przez Informator Brzeski Wtorek, 18 grudnia 2018

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast