Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Czy Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego popłynie na unijnych dotacjach?

Czy Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego popłynie na unijnych dotacjach?

Według urzędników ma zwrócić blisko 6 milionów złotych. Pieniądze otrzymał na odmulanie i umocnienie brzegów dwóch jezior czchowskiego i rożnowskiego. Kontrolerzy skarbowi dopatrzyli się nieprawidłowości. Według nich przetarg jaki został ogłoszony na wykonanie robót powinien być jeden a nie dzielony na poszczególne gminy.

W skład Związku wchodzą trzy gminy Czchów, Gródek nad Dunajcem oraz Łososina. To ta organizacja od blisko 15 lat starła się by zbiorniki wodne odmulić a ich brzegi przeznaczyć pod infrastrukturę turystyczną. Planowano wybudowanie ścieżek spacerowych, rowerowych, miejsca na rozbicie namiot czy postawienie kampera. Miały także powstać wodne przystanie. W sumie dotychczas na prace wydano 40 milionów złotych. Głownie to unijna dotacja.

– Została przeprowadzona kontrola przez Urząd Kontroli Skarbowej. W jej wyniku stwierdzono naruszenie przepisów ustawy prawo zamówień publicznych w zakresie nieuzasadnionego podziału przedmiotu zamówienia. Skutkiem tego stwierdzenia Zarząd Województwa Małopolskiego nałożył korektę w wysokości 25 procent wartości zamówienia. Oznacza to, że zwrotowi podlega 5 680 211 złotych wraz z odsetkami – mówił na antenie Radia RDN Małopolska Filip Szatanik, rzecznik marszałka małopolski.

Marek Chodoba przewodniczący Związku a także burmistrz Czchowa odpiera zarzuty. Zapewnia, że nikt prawa nie złamał. Zaznacza, że prace trzeba było wykonywać etapami w różnych gminach, bo ich specyfika była inna i nie dało się ich rozpisać podczas jednego przetargu.

– Te zadania realizujemy od  2002 roku. Wszystkie te zadania po przetargach były wykonywane. Prace prowadzone były nie tylko ze środków unijnych. Wcześniej zadania były wykonywane z kontraktu marszałkowskiego. Związek zaciągał kredyty pod te inwestycje. Na każdym etapie prac nigdy nikt nie zastrzegł, że były dzielone zamówienia. Była kontrola Najwyższej Izby Kontroli, dwukrotnie sprawdzali to urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie przed rozpoczęciem prac jak i przed wypłatą ostatniej transzy dofinansowania. Nie było przesłanek, aby stwierdzić, że były jakieś uchybienia – dodaje burmistrz Czchowa.

Jak na razie toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie. – W związku z tym, że beneficjent nie dokonał zwrotu tych środków. Zaszła konieczność wydania decyzji administracyjnej. W tej sprawie toczy się postępowanie administracyjne. Od wydanej decyzji beneficjent może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Gdyby utrzymano decyzję w sprawie zwrotu dofinansowania. Była by to ostateczna decyzja. Beneficjentowi przysługuje prawo zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie – dodał na antenie radia RDN Małopolska Filip Szatanik.

Marek Chudoba podkreśla, że mieszkańcy mogą spać spokojnie. Gmina nie ręczy swoim majątkiem  zobowiązań zaciąganych przez Związek. – Gmina nie ma nić z tym wspólnego. Gmina nie wchodzi w skład żadnego związku ani związek nie wchodzi w skład żadnej gminy. Dlatego powstał Związek, żeby nie było powiązań – dodaje.

Zaznacza także, że Związek nie ma pieniędzy by zwrócić część dotacji, dlatego jak zapowiada Marek Chudoba sprawa zapewne trafi do sądu.

IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast