Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Czym dokładnie są pożyczki odnawialne?

Czym dokładnie są pożyczki odnawialne?

informatorbrzeski.pl(1)Zapotrzebowanie społeczeństwa na poprawienie swojej sytuacji finansowej sprawiło, że wiele instytucji bankowych dopasowało oferowane produkty do stale zmieniających się potrzeb rynku. Obecnie to zaciągnięcie pożyczki odnawialnej lub uaktywnienie karty kredytowej są metodami uzyskania możliwie najszybszego dostępu do dodatkowych pieniędzy.

Mianem pożyczki odnawialnej bardzo często określane jest niewielkie zobowiązanie pieniężne, które przysługuje klientom jednostki finansowej (banku), często będące gratyfikacją za prowadzenie w niej konta. Jest to pewnego rodzaju debet dostępny na koncie bankowym. Korzyścią płynącą z wyboru tej formy usług bankowych jest fakt, że koszty ponoszone przez klienta zależne są od terminowości spłaty zaciągniętej pożyczki, inaczej niż w przypadku na stałe oprocentowanej pożyczki gotówkowej. Zazwyczaj z pożyczką odnawialną powiązana jest karta kredytowa z początkowo niezbyt wysoką kwotą do dyspozycji, a jedynym kosztem wynikającym z jej posiadania jest koszt użytkowania. Nic dziwnego, że ten produkt finansowy, umożliwiający zabezpieczenie się na różne okazje, cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Z badań przeprowadzonych przez PRNews.pl wynika, że na koniec marca 2014 r. w systemach bankowych figurowało 6,8 mln aktywnych kart kredytowych (źródło: http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-rynek-kart-kredytowych-i-kw-2014-3140523.html), natomiast z danych zaprezentowanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że co najmniej jedną kartę kredytową posiada dziś 4,7 mln dorosłych Polaków. Wielu płatników przed wyborem odpowiedniej dla siebie formy wsparcia finansowego rozważa z początku dwie możliwości: kartę kredytową lub dobrą pożyczkę gotówkową. Uzyskać kredyt jest bowiem o wiele trudniej.

Trudności z pozyskaniem dodatkowych środków pieniężnych

Wsparcia kredytowego w bankach raczej nie mają szansy otrzymać osoby, które wcześniej miały problemy ze spłatą swoich zobowiązań albo nie posiadały dotąd żadnych pożyczek. Z kolei aby uzyskać tanią pożyczkę gotówkową konieczne jest przedstawienie wykazu dokonywanych transakcji oraz bilansu konta bankowego bazującego na weryfikacji środków wpływających na konto wraz z wydatkami. Jedna z metod kreowania pozytywnej historii kredytowej opiera się na udokumentowaniu, że jako strona zobowiązana jest się wypłacalnym i rzetelnym. Najprostszą praktyką z tym związaną jest wcześniejsze zdobycie karty kredytowej i sumienne spłacanie zaciąganych zobowiązań. Możliwość zaciągnięcia pożyczki odnawialnej z odroczonym terminem spłaty może także pomóc w tymczasowym rozwiązaniu problemów wynikających z braku środków finansowych na spłatę pożyczki gotówkowej. Kartę kredytową, dającą stały dostęp do środków odnawialnego zobowiązania, może na korzystnych warunkach wystawić wiele instytucji finansowych i banków, np. Vanquis Bank (niezbędne informacje znajdziesz tutaj).

Korzyści z pożyczki odnawialnej w kryzysowych sytuacjach

Większość banków stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swych klientów i dysponuje już gotowymi rozwiązaniami na wypadek nieoczekiwanego pogorszenia się sytuacji materialnej kredyto- lub pożyczkobiorcy. Wiadomym jest, że nawet najkorzystniejsza pożyczka gotówkowa nie zapewnia możliwości zwolnienia z obowiązku regulowania należności wobec banku, tym bardziej wielokrotnie w tym samym roku. Taki rodzaj wstrzymania płatności możliwy jest jednak w przypadku pożyczek odnawialnych. Klient po zgłoszeniu nieprzewidzianych okoliczności, wypadku losowego lub pogorszenia się sytuacji życiowej może odroczyć spłatę na pewien czas, jednak nie dłuższy niż 12 miesięcy. Dla osób, które mają problemy z zachowaniem płynności finansowej lub których sytuacja finansowa nie jest stabilna, równie dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dwóch innych opcji wstrzymania płatności, takich jak czasowe zamrożenie zobowiązania lub wakacje kredytowe. Osoby, które stwierdziły, iż dla nich będzie najlepsza pożyczka gotówkowa lub kredyt, niestety najczęściej w razie problemów muszą znaleźć inne rozwiązanie gwarantujące spłatę zobowiązania w terminie. Bez przeszkód mogą zaciągnąć pożyczkę odnawialną lub zdobyć kartę kredytową, o ile oczywiście problemy są tymczasowe, a kolejne zobowiązanie nie obciąży znacznie domowego budżetu.

Terminy spłaty należności

Spłacanie w terminie daje możliwość zachowania płynności finansowej i korzystania z dodatkowych środków na koncie bez obaw. Nie daje tego nawet najtańsza pożyczka gotówkowa na rynku, ponieważ jej regulowanie i wyliczone raty wiążą się z dodatkowymi opłatami za obsługę pożyczki, weryfikację pożyczkobiorcy itp. Dodatkowo stabilne instytucje finansowe z bogatym doświadczeniem na rynku kredytowym stosują strategię „low and grow”, polegającą na systematycznym zwiększaniu limitu karty w miarę wywiązywania się klienta z jego zobowiązań. Jest to dowód zwiększenia zaufania do swojego pożyczkobiorcy i gwarancja lepszej współpracy obu stron w przyszłości.

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast