Nie przegap
Strona główna » Kultura » Dębno / Gminne Dożynki w Dołach

Dębno / Gminne Dożynki w Dołach

W niedzielę 13 sierpnia 2017 r. odbyły się dożynki w Gminie Dębno. W tym roku gospodarzem uroczystości było sołectwo Doły. Obchody rozpoczęły się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Porąbce Uszewskiej, gdzie odprawiona została Msza Święta dziękczynna za rolników i tegoroczne zbiory. Następnie mieszkańcy przeszli przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Łysej Góry do Amfiteatru w Dołach, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Tegoroczne święto plonów zostało zainaugurowane obrzędem dożynkowym, przygotowanym przez Zespół Regionalny „Echo Doliny” z Biadolin Radłowskich. Kolejnym nawiązaniem do tradycji było uroczyste przekazanie przez starostów dożynek chleba – wypieczonego z zebranego w tym roku ziarna – Wójtowi Gminy Dębno Wiesławowi Kozłowskiemu.

Ważnym punktem obchodów był XIV Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych. Do rywalizacji stanęli w tym roku przedstawiciele dwunastu sołectw. Rękodzieła oceniła komisja ekspercka, w której skład weszli: etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie Maria Cetera oraz specjalista do spraw kultury ludowej z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Beata Rompała. Zaprezentowane przez mieszkańców wieńce zostały przyporządkowane do jednej z dwóch kategorii – tradycyjnej lub nowoczesnej. Eksperci zwrócili uwagę na wysoką jakość przygotowanych prac, szczególnie zachowanie wierności tradycyjnym technikom wykonania wieńców. Po wnikliwej ocenie, komisja zadecydowała o przyznaniu następujących nagród:

Kategoria – wieniec dożynkowy tradycyjny:

I miejsce zdobyły delegacje wieńcowe z Dołów, Porąbki Uszewskiej i Niedźwiedzy

II miejsce zdobyły delegacje wieńcowe z Jaworska i Dębna

III miejsce zdobyły delegacje wieńcowe z Biadolin Szlacheckich i Perły

Kategoria – wieniec dożynkowy współczesny:

I miejsce zdobyła delegacja wieńcowa z Jastwi

II miejsce zdobyła delegacja wieńcowa z Łysej Góry

III miejsce zdobyły delegacje wieńcowe z Łoniowej, Woli Dębińskiej i Sufczyna

Dodatkowo, delegacja wieńcowa z Jastwi otrzymała kwalifikację do występu na tegorocznych Dożynkach Województwa Małopolskiego, które odbędą się 27 sierpnia w Bobowej. Nagrody w Konkursie Wieńców Dożynkowych zostały ufundowane przez Wójta Gminy Dębno.

Wieczorem rozpoczęła się część artystyczna uroczystości. Swoje programy zaprezentowali między innymi: zespół „Dołowianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”, Grupa Śpiewacza „Niedźwiedzoki” i Koło Gospodyń Wiejskich z Biadolin Szlacheckich. Obchody zakończyła zabawa taneczna z udziałem zespołów „Andre” i „Mila”.

Galeria zdjęć <==

Gmina Dębno

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast