Nie przegap
Strona główna » Religia » Ks. Józef Górka wieloletni proboszcz w Porębie Spytkowskiej nowym kapelanem Jego Świątobliwości

Ks. Józef Górka wieloletni proboszcz w Porębie Spytkowskiej nowym kapelanem Jego Świątobliwości

25 marca 2019 r. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył duchownym godności Kapelanów Jego Świątobliwości. Ojciec święty Franciszek postanowił wyróżnić tym tytułem ks. Józefa Górkę, ks. Antoniego Koterlę, ks. Mariana Pazdana, ks. Stanisława Świderskiego i ks. Bogusława Zawiślaka.

Kapelan Jego Świątobliwości to jedyny tytuł honorowy przyznawany zasłużonym dla Kościoła duchownym przez Ojca Świętego.

Wspomniany Ks. Józef Górka był proboszczem w Porąbie Spytkowskiej 27 lat. Urodził się w 1937 r. w Kaninie k. Limanowej – jak sam mówi – jednym z najpiękniejszych zakątków Beskidu Wyspowego. Po ukończeniu szkoły średniej w Limanowej wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Wyświecony w 1961 r. pracował następnie na pięciu placówkach, jako wikariusz. W Porębie Spytkowskiej proboszczem był przez 42 lata. Pasją ks. Józefa jest ogrodnictwo, co w połączeniu z zamiłowaniem do piękna przyniosło efekt w postaci plebanii tonącej w kwiatach. Obecnie jest rezydentem w Parafii Poręba Spytkowska. 11. listopada 2017 podczas uroczystej sesji Rady Miasta Brzeska ksiądz kanonik Józef Górka otrzymał Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Brzeska. O przyznanie tego wyróżnienia wnioskowali parafianie.

IB / diecezja.tarnow.pl / TGN