Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Do prawnika nie tylko wtedy, kiedy trwoga

Do prawnika nie tylko wtedy, kiedy trwoga

Od stycznia bieżącego roku w urzędzie gminy w Drwini oraz w Lipnicy Murowanej funkcjonują biura bezpłatnych porad prawnych prowadzone przez mające już kilkuletnie doświadczenie w udzielaniu bezpłatnej pomocy prawnej Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga” z Bochni. Od poniedziałku do piątku przez cztery godziny dziennie można nieodpłatnie zasięgnąć konsultacji u specjalisty.

Każdego miesiąca udzielane jest kilkadziesiąt porad prawnych dotyczących praktycznie wszystkich problemów z jakimi w życiu spotykają się mieszkańcy. A więc sprawy za zakresu szeroko rozumianego prawa rodzinnego – sprawy związane z alimentami, ustaleniem ojcostwa, władzą rodzicielską, rozwodem i wszystkim co się z tym wiąże. Sprawy dotyczące możliwości formalnego uregulowania prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie, ewentualnej możliwości uzyskania odszkodowania za przechodzące nad nieruchomością linie energetyczne, odszkodowania za błędy medyczne itp.

Warto zasięgnąć porady przed podjęciem decyzji dotyczącej przepisania majątku np. w formie umowy dożywocia. Dowiedzieć się jakie są konsekwencje zawarcia takiej umowy, jakie mogą być trudności. To pozwoli na podjęcie bardziej świadomej i przemyślanej, a tym samym odpowiedzialnej decyzji.

Jak się bronić przed uciążliwym sąsiadem, który z utrudniania życia swoim sąsiadom uczynił cel swojego istnienia? Nie są to łatwe sprawy, ponieważ wszędzie tam gdzie wchodzi czynnik ludzki z właściwymi sobie emocjami, tam nawet najlepsze argumenty prawnicze przebijają się z najwyższym trudem. Niestety, nawet najlepszy prawnik nie potrafi nauczyć nikogo zasad kultury i współżycia społecznego. Nie mniej jednak, warto poszukać możliwości prawnego rozwiązania, a przynajmniej złagodzenia negatywnych skutków zaistniałej sytuacji. Wszystko ma swoją cenę, i nikt nie ma obowiązku poddawać się wszystkim kaprysom agresywnego sąsiada.

W naszym społeczeństwie nie ma jeszcze wyrobionego zwyczaju polegającego na tym, aby korzystać z konsultacji prawnej przed podjęciem określonych działań, tzn. poradzenia się czy planowane działania są dobrym pomysłem. Do prawnika idzie się w ostateczności, kiedy już wiadomo, że jest problem z którym nie wiadomo jak sobie poradzić. Niestety, często jest zwyczajnie zbyt późno, ponieważ np. już minęły terminy do wniesienia odwołania, zażalenia, apelacji albo podjęcia jakiegoś innego środka prawnego. Trzeba przyjąć do wiadomości, że w prawie terminy są rzeczą świętą, i uchybienie im uniemożliwi skuteczne dochodzenie swoich praw, nawet gdyby te prawa były najbardziej słuszne.

Często prawnik staje wobec konieczności naprawiania skutków nieumiejętnie, niejako „chałupniczo” prowadzonego postępowania. Ktoś postępuje według tego co gdzieś się dowie, wyczyta w Internecie albo ktoś mu poradzi. Potem się okazuje, że jednak profesjonalnej wiedzy nie można tak szybko zastąpić tym co oferują zasoby Internetu, bo nie wszystko się właściwie zrozumiało. Nie ma powodu aby się czuć z tego powodu gorszym. Po prostu prawo jest bardzo skomplikowaną dziedziną wiedzy, wymaga wieloletnich solidnych studiów, a potem nieustannego uzupełniania wiedzy, bo w dzisiejszych czasach przepisy zmieniają się w niewyobrażalnym tempie. Nie każdy musi się na tym znać, i nie ma w tym niczego niewłaściwego.

Warto skonsultować swoje decyzje zanim zostaną podjęte, ponieważ zaniedbania kosztują często zbyt wiele. Niewątpliwie przyczyną tego jest fakt, że nasze społeczeństwo nie jest jeszcze odpowiednio zamożne, a porady prawne są dość kosztowne. Ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej umożliwiła utworzenie w całym kraju gęstej sieci biur, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z profesjonalnej porady. Takie właśnie biura prowadzone są w Urzędzie Gminy w Drwini i Lipnicy Murowanej, gdzie codziennie można zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej. Biura w jedne dni są czynne w godzinach dopołudniowych w inne w popołudniu tak, aby mogły skorzystać również osoby pracujące. Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi, albo jeszcze inaczej Ignorantia legis non excusat – nieznajomość prawa nie usprawiedliwia. Inaczej mówiąc, nikt nie może się tłumaczyć, że nie znał prawa. O znajomość prawa w sprawach które nas dotyczą powinniśmy się więc postarać dla własnego dobrze pojętego interesu. Konsultacja prawna powinna się stać nawykiem, aby Polak był mądry przed szkodą a nie po szkodzie.


Jan Waresiak

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast